Diaľničiari v tomto roku obnovia sedem mostov, investície navýšili na viac ako 20 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Logo NDS
Foto: ilustračné, SITA/Peter Rusko
Tento článok pre vás načítala AI.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) pokračuje v obnove mostov na úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest. V minulom roku zabezpečila komplexnú opravu piatich mostných objektov, tento rok plánuje obnoviť ďalších sedem mostov. Objem investícií na tento účel výrazne zvýši, a to takmer o polovicu na viac ako 20 miliónov eur.

Investície do opráv a údržby mostov minulý rok predstavovali celkovo 14 miliónov eur. Tento rok zvyšujeme predpokladané investície o viac ako šesť miliónov,“ informoval podpredseda predstavenstva a riaditeľ prevádzkového úseku NDS Rastislav Droppa.

Zvýšia rýchlosť pri obnove mostov

Diaľničiari v tomto roku zvýšia rýchlosť pri postupnej obnove mostov na diaľniciach a rýchlostných cestách. Z plánovaných opráv siedmich mostov sú dva na úseku D1 Trnava – Horná Streda, jeden v okolí Trnavy na R1 a na D1 v Liptove, dva v okolí Zvolena a jeden pri Galante.

Z toho logisticky najnáročnejšou opravou bude obnova mostu v križovatke R1 a D1 pri Trnave, ktorá je plánovaná v najbližších mesiacoch a vyžiada si aj dopravné obmedzenia, o ktorých bude NDS v predstihu motoristov informovať.

Samotný výber mostov, ktoré musia prejsť komplexnou opravou, vychádza z výsledkov hlavných prehliadok mostov, ktoré sa vykonávajú v intervale raz za štyri roky, ktoré NDS vykonáva,“ priblížil Droppa.

Na základe hlavných prehliadok sa určuje stavebno-technický stav mosta. Podľa stavebno-technických stavov sa vytvára priorizovaný zoznam opráv, podľa ktorého NDS postupuje,“ poznamenal.

Opravili tri mostné objekty

NDS vlani komplexne opravila tri mostné objekty na D1 v Liptove pri obciach Východná, Liptovský Ján a Vlachy. Opravou prešiel aj most na D2 pri Sekuliach a nad R1 pri Nitre. Okrem samotných komplexných opráv venovala pozornosť aj prácam na moste Lanfranconi na D2 v Bratislave.

Sanovala stredové rímsy, zaistila osvetlenie parkovacích plôch pod mostom a osvetlenie cyklistických chodníkov na moste a aktuálne pri nich aj mení zábradlia.

Investície do opráv a obnovy mostov sú platené zo štátneho rozpočtu a zo zdrojov NDS, najmä z príjmov za výber mýta a predaj diaľničných známok.

Komplexná oprava mostov bude zahŕňať výmenu mostného zvršku, obnovu vozovky, výmenu mostných záverov, opravu ríms, zvodidiel, zábradlí či odvodňovacích systémov. Súčasťou opráv bude aj sanácia podhľadu nosnej konštrukcie a spodnej stavby.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť