Nová dohoda o presadzovaní pravidiel cestnej premávky v EÚ zlepší spoluprácu medzi členskými štátmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Autá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska komisia víta politickú dohodu dosiahnutú medzi Európskym parlamentom a Radou o uľahčení cezhraničného presadzovania pravidiel cestnej premávky.

Približne 40 percent nepotrestaných priestupkov

Súčasné pravidlá síce pomohli zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky vodičmi, ktorí nemajú bydlisko v danom členskom štáte, napriek tomu ale zostalo v roku 2019 približne 40 % cezhraničných priestupkov nepotrestaných, a to buď preto, že páchateľ nebol identifikovaný, alebo preto, že zaplatenie pokuty nebolo vykonané. Dohoda rieši práve takéto otázky novými ustanoveniami, ktorými sa zlepšuje spolupráca medzi členskými štátmi.

Okrem automatizovanej výmeny informácií medzi vnútroštátnymi orgánmi sa zavádzajú postupy vzájomnej pomoci na identifikáciu páchateľa a vymáhanie pokút. Spolupráca medzi národnými orgánmi sa bude týkať okrem iného trestných činov, ako je prekročenie rýchlosti, jazda pod vplyvom alkoholu a drog, útek z miesta nehody, nebezpečné predbiehanie a parkovanie,“ informuje komisia.

IT portál

Členské štáty budú podávať správy o priestupkoch, ktorých sa dopustili vodiči z tretích krajín. IT portál poskytne občanom jednoduchý prístup k informáciám o pravidlách bezpečnosti cestnej premávky platných v každom členskom štáte, ale aj o odvolacích postupoch, či o uplatňovaných pokutách, systémoch presadzovania ako i dostupných spôsoboch platby pokút.

Uvedená politická dohoda teraz musí byť prijatá formálne. Po dokončení tohto procesu Európskym parlamentom a Radou budú nové pravidlá uverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie a bude potrebné ich transponovať do vnútroštátnych právnych predpisov do dva a pol roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEP Európsky parlamentEU Európska únia