O zimnú údržbu v Prešovskom kraji sa postará viac ako 500 ľudí a 170 mechanizmov (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Odhrňovače
Do terénu bude vyrážať 108 sypačov, 24 nakladačov, 21 traktorov s radlicou a taktiež 11 snehových fréz a štyri grédery. V rezerve bude ďalších takmer 60 strojov. Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Viac ako 500 zamestnancov a 170 mechanizmov sa má zapojiť do zimnej údržby ciest v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK).

Zimná údržba

Ako agentúru SITA informoval riaditeľ Správy a údržby ciest (SÚC) PSK Marcel Horváth, krajskí cestári sú na zimnú sezónu pripravení. Predpokladajú, že využijú viac ako 56-tisíc ton posypového materiálu.

Zimná údržba sa začína oficiálne krajským cestárom tradične 1. novembra. Jej operačný plán schválili na ostatnom rokovaní krajskí poslanci s tým, že v závislosti od počasia by mala zimná údržba trvať do konca marca.

„Sme zvyknutí, že oznámenie o začatí zimnej služby v rámci Slovenskej správy ciest príde k 1. novembru. Náš operačný plán zimnej údržby hovorí o tom, že každý riaditeľ potom vyhlasuje začiatok zimnej údržby na svojej oblasti. Minulý rok to bol napríklad 15. november, keďže počasie sa dlhoročne vyvíja ináč, ale už aj počas tohto októbra sme už zaznamenali prvý výjazd sypača v Tatrách, v Ždiarskej kotline,“ prezradil pre agentúru SITA Horváth.

Zimnú údržbu má zabezpečovať celkovo viac ako 500 ľudí na 109 okruhoch. Udržiavať budú približne 3115 kilometrov (km) ciest v celom prešovskom regióne.

„V rámci roka 2023 sme nachystaní na zimnú údržbu ciest v rámci zimnej služby s 419 zamestn

ancami, ktorí budú nasadení priamo na sypačoch, nakladačoch a traktoroch,“ uviedol Horváth.

Dva nové sypače

Konkrétne bude do nadchádzajúcej zimnej údržby podľa neho na trojzmennej prevádzke nasadených 324 vodičov, 72 strojníkov na nakladačoch a 23 traktoristov. Tých doplní 90 dispečerov a ďalšia osádka v 108 vozidlách v rámci 18 cestmajsterstiev SÚC PSK.

Do terénu bude vyrážať 108 sypačov, 24 nakladačov, 21 traktorov s radlicou a taktiež 11 snehových fréz a štyri grédery. V rezerve bude ďalších takmer 60 strojov. Zimná údržba bude pritom vykonávaná prioritne v nočných hodinách od polnoci do piatej hodiny rannej.

„Čo sa týka techniky, mala by byť údržba znova o trochu účinnejšia, pretože sme nadobudli dva nové sypače a v priebehu roka sme dali dokopy niektoré stroje, ktoré minulý rok nefungovali. Tým by mala byť údržba jednoduchšia a dúfam, že aj počasie prispeje k tomu, aby sme sypali čo najmenej soli a kameniva na cestách,“ uviedol riaditeľ SÚC PSK.

Posypový materiál

Cestári pritom predpokladajú, že počas zimy použijú celkovo 56 420 ton posypového materiálu. Z toho 34-tisíc ton inertného materiálu – kamennej drviny, 22-tisíc ton chemického posypového materiálu – soli a 421 ton chemického materiálu na báze chloridu horečnatého.

„Čo sa týka zásobovania, plánujeme byť na úrovni 60 percent chloridu sodného, čo znamená zhruba okolo 15-tisíc ton soli a zhruba 20-tisíc ton inertného posypového materiálu z celkového množstva potrebných 34-tisíc ton,“ konkretizoval Horváth.

Najväčšie množstvo materiálu, viac ako 22 500 ton posypu, je štandardne pripravených pre údržbu v rámci popradskej oblasti.

„Novinkou je, že budeme môcť v niektorých oblastiach, kde sme to doteraz nemohli, používať viac soli. Samozrejme nie v plnom množstve, ale pri mimoriadnych situáciách a tam, kde už ľad nevieme dať z cesty dole,“ doplnil šéf krajských cestárov.

Klimatické podmienky

Klimatické podmienky na spravovaných cestách bude zaznamenáva 53 meteorologických staníc, kamier a informačných tabúľ.

Krajskí cestári sa budú celkovo starať o vyše 2 415 km ciest II. a III. triedy, približne 668 km ciest patriacich pod správu Národnej diaľničnej spoločnosti a Slovenskej správy ciest a o takmer 30 km účelových komunikácií.

Počas zimnej sezóny bude pre verejnosť znovu k dispozícii nonstop bezplatná telefónna linka 0800 500 222, kde budú môcť vodiči hlásiť problémy na cestách v Prešovskom kraji.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marcel Horváth
Firmy a inštitúcie Národná diaľničná spoločnosť (NDS)Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho krajaSSC Slovenská správa ciest