O zrušenej súťaži na výstavbu R2 pri Košiciach bude mimoriadne rokovať hospodársky výbor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miroslav Hlivák
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.

O zatiaľ neprávoplatnom rozhodnutí Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) o zrušení tendra na výstavbu rýchlostnej cesty R2 pri Košiciach plánuje v utorok 11. januára mimoriadne rokovať parlamentný výbor pre hospodárske záležitosti. Predseda úradu Miroslav Hlivák očakáva, že v debate budú prevládať fakty nad emóciami.

Ako v pondelok povedal, na výbor príde, pričom vyslovil ľútosť, že sa uskutoční v čase, keď konanie v prípade je stále živé. Rada úradu totiž nedávno začala skúmať odvolanie Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s., (NDS) proti prvostupňovému rozhodnutiu úradu o zrušení súťaže.

Nebezpečný zásah do fungovania inštitúcie

„S nepochopením som si prečítal status predsedu hospodárskeho výboru o tom, že pre byrokratickú hlúposť by mali úrad zrušiť aj s jeho zamestnancami. Ako môže ústavný činiteľ zverejniť takéto slová, keď nepozná podstatu vecí,” uviedol predseda ÚVO.

Takéto vyjadrenia považuje za nebezpečný zásah do nezávislého fungovania inštitúcie, ktorá chráni zákon a spravodlivosť pri nakupovaní za verejné peniaze. Predsedom hospodárskeho výboru je Peter Kremský (OĽANO).

Hlivákovi uplynie päťročné obdobie

Hliváka mrzí, že vláda doteraz nerozhodla o jeho návrhu na vymenovanie za podpredsedníčku ÚVO a zároveň členku jeho rady Zuzanu Krajčovičovú. Jeden z dvoch postov podpredsedu úradu, ktorý je zo zákona aj členom jeho odvolacieho orgánu, nie je dlhodobo obsadený. V tomto roku uplynie päťročné funkčné obdobie Hliváka na čele úradu, ktorý túto pozíciu zastáva od septembra 2017. Nevylučuje, že to môže súvisieť s poslednými množiacimi sa útokmi politikov voči úradu.

„Úrad je jedinou inštitúciou v štáte, ktorá dokáže zastaviť aj stámiliónové tendre, ktoré nie sú v súlade so zákonom. Zvlášť posledné dni niektorí vládni politici spustili frontálny a cielený útok, aby v ľudoch vyvolali hnev a aby ľudí poštvali voči úradu,” upozornil Hlivák. Keď boli terajší vládni politici v opozícii, podľa neho úradu tlieskali za to, že je odvážny a po jeho nástupe na post predsedu sa začal zaoberať aj podnetmi novinárov, občanov, tretieho sektora.

„Úrad pod mojím vedením ide po krku mocným. Pracuje zodpovedne, nezávisle, striktne podľa zákona, nepozerá sa na to, kto je vo vláde,” podotkol šéf ÚVO. Za viac ako štyri roky vo funkcii podľa neho musel ustáť rôzne útoky proti úradu a teraz považuje za potrebné ustáť množiace sa útoky zo strany vládnych predstaviteľov, ktorí sú citliví na chyby svojich podriadených a hľadajú pred voličmi iného vinníka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav HlivákPeter Kremský
Firmy a inštitúcie Národná diaľničná spoločnosť (NDS)ÚVO Úrad pre verejné obstarávanieVláda SR