Poslanci sú v šoku zo zrušenia súťaže na R2 v okolí Košíc, Kremský zvolá mimoriadny parlamentný výbor

Andrej Doležal
Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Predseda Výboru pre hospodárske záležitosti NR SR Peter Kremský (OĽANO) zvolá na utorok 11. januára mimoriadne zasadnutie výboru k zrušeniu verejnej súťaže na výstavbu rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany.

Súťaž zrušil Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). O zvolanie požiadali poslanci výboru z Košíc Peter Liba a Vojtech Tóth (obaja OĽANO).

Sú v šoku

„Celý minulý rok sme počúvali prísľuby ministerstva dopravy a Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), že sa výstavba tohto pre Košice kľúčového úseku diaľnice konečne rozbehne. Podarilo sa ju vysúťažiť, chýbal len súhlas ÚVO. Sme v šoku, že by sa celá súťaž mala zopakovať pre formálnu chybu NDS,“ hovorí poslanec Peter Liba.

„Nový úsek R2 odvedie kamióny a tranzitnú dopravu mimo mesta, kde sú hlavné ťahy dlhodobo upchaté. Nedokážeme si predstaviť, že by sa stavba na jar nerozbehla a takýto stav by mal trvať ďalších vyše päť rokov,“ zdôrazňuje Vojtech Tóth.

Pozvali aj Doležala 

Predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský dopĺňa, že na zasadnutie pozvali ministra dopravy, vedenie NDS i šéfa ÚVO, aby si na mieste vypočuli ich argumenty a našli riešenie.

„Verím, že nájdeme cestu, ako z toho von, aby sa roky prípravy stavby a hľadania dodávateľa nevyhodili do koša pre byrokratickú chybu, ktorá zrejme aj tak mala na priebeh súťaže nulový vplyv. Z chýb treba vyvodiť dôsledky, ale zrušiť a zopakovať celú súťaž je drastický krok, ktorý môže pribrzdiť ekonomický rast regiónu na dlhé roky,“ konštatoval Kremský.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalPeter KremskýPeter LibaVojtech Tóth
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNárodná diaľničná spoločnosť (NDS)