Obchvat Plavnice by mal byť hotový v polovici tohto roka, sľubujú štátni cestári

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obchvat Plavnice
Výstavba obchvatu Plavnice. Reprofoto: www.youtube.com

Stavebné práce na výstavbe obchvatu Plavnice v Staroľubovnianskom okrese pokračujú podľa harmonogramu. Ich ukončenie tam očakávajú v polovici tohto roka.

Informoval o tom agentúru SITA Martin Guzi z komunikačného odboru Slovenskej správy ciest (SSC). Cena výstavby, ktorá sa vlani navýšila z pôvodných takmer 34 miliónov eur vrátane DPH na 36 miliónov eur, je zatiaľ stále aktuálna.

Práce začali ešte v marci 2020

S prácami na preložke cesty prvej triedy I/68 a obchvate sa začalo v marci 2020, realizujú ich spoločnosti Eurovia SK a Doprastav. Slovenská správa ciest ich financuje aj z nenávratného finančného príspevku z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

Preložky vyvolaných investícií boli ukončené v prvom polroku 2022, naplno boli realizované práce na cestnom telese a finišuje sa aj na mostných objektoch, ktoré sú pre uvedenie stavby do užívania rozhodujúce,“ opísal Guzi.

V súvislosti s cenou prác Guzi pripomenul, že nejde o konečnú sumu, keďže cena diela na tomto projekte je upravovaná takzvanou valorizáciou. „Okrem samotnej úpravy ceny diela uvedenej v Zmluve o dielo je dopad na cenu diela spôsobený aj vojnovým konfliktom na Ukrajine a enormným nárastom cien stavebných materiálov,“ vysvetlil.

Dôležitá súčasť cestnej siete na Slovensku

Cesta I/68, ktorá spája obec Mníšek nad Popradom a mesto Prešov, tvorí hlavný komunikačný koridor severnej časti Prešovského samosprávneho kraja. Je tiež súčasťou cestnej siete Slovenska v smere sever – juh, spája Slovensko a Poľsko a je dopravne veľmi zaťažená. Úsekom denne prechádza približne 10-tisíc áut. Preložka cesty má prerozdeliť dopravu a odľahčiť súčasnú cestu v prieťahu obcou Plavnica.

Zámerom je aj znížiť nehodovosť v obci, ale aj za ňou na problematickom Plavnickom kopci. Práce mali byť pôvodne ukončené vo februári. Slovenská správa ciest však ešte vlani avizovala predĺženie lehoty výstavby v súvislosti s prácami na moste ponad rieku Poprad na jún budúceho roka. Tento posun termínu podľa Guziho spôsobil výpadok zamestnancov v súvislosti s pandémiou COVID-19.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Guzi
Firmy a inštitúcie DoprastavEurovia SKPSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)SSC Slovenská správa ciest