Odborárom sa nepáčia verejné súťaže na autobusových dopravcov, môže dôjsť k znižovaniu miezd zamestnancov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
vodič vodicský preukaz veková hranica autobus kamion Gettyimages
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Verejné súťaže na nových dopravcov v prímestskej a mestskej autobusovej doprave s kritériom najnižšej ceny môžu mať negatívne sociálne dopady v dôsledku nastavených podmienok a kritérií verejného obstarávania.

Na stredajšom tlačovom brífingu v Žiline na to upozornil predseda Rady Odborového zväzu (OZ) Kovo Emil Machyna.

Kritérium najnižšej ceny

OZ Kovo zastupuje vo väčšine podnikov zamestnancov vo verejnej autobusovej doprave. Podľa Machynu sa vo verejných súťažiach na autobusovú dopravu nezohľadňujú výsledky kolektívneho vyjednávania dosiahnuté na podnikovej alebo odvetvovej úrovni.

„Kritérium najnižšej ceny vedie k tlaku na znižovanie mzdových nákladov a miezd zamestnancov. Nezohľadňovanie výsledkov kolektívneho vyjednávania zasa vedie k znižovaniu sociálnych a pracovných štandardov zamestnancov v autobusovej doprave,“ poznamenal Machyna.

Zohľadňovanie sociálnych aspektov

V tejto súvislosti OZ Kovo žiada vyššie územné celky ako vyhlasovateľov súťaží o zohľadňovanie sociálnych aspektov a výsledkov kolektívneho vyjednávania dosiahnutých u aktuálneho dopravcu tak, aby boli zachované pracovnoprávne nároky zamestnancov aj po zmene poskytovateľa dopravných služieb.

„Zamestnanci v odvetví verejnej autobusovej dopravy vykonávajú službu vo verejnom záujme, čo by rozhodne nemal byť dôvod poškodzovania ich pracovných a sociálnych nárokov,“ dodal Machyna.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emil Machyna
Firmy a inštitúcie OZ KOVO Odborový zväz KOVO