Oprava mosta Pustý hrad vo Zvolene sa vyšplhá na štyri milióny eur, NDS má v pláne aj ďalšie úseky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zvolen, R1 Výstavba chýbajúceho úseku rýchlostnej cesty R2 okolo Zvolena je o krok bližšie.
Reprofoto: ilustračné, www.facebook.com

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) plánuje opraviť most Pustý hrad na ceste prvej triedy I/16 na vstupe do Zvolena. Celkovú cenu stavebných prác odhaduje na 3,84 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH), trvať nesmú kratšie ako 168 dní (24 týždňov) a dlhšie ako 196 dní (28 týždňov) od začatia realizácie.

Verejná súťaž

Ako vyplýva z vyhlásenej verejnej súťaže, lehota na predkladanie a otváranie ponúk je 8. februára, platiť musia minimálne do 31. januára 2024.

Pri vyhodnocovaní ponúk rozhodujú štyri kritériá – celková cena má váhu maximálne 60 bodov, lehota realizácie 30, zriadenie nových pracovných miest a systém manažérstva kvality po päť bodov.

„Práce sa budú realizovať za čiastočnej uzávierky po poloviciach v jednom jazdnom pruhu v úseku mosta,“ informovala NDS o zákazke vo Vestníku verejného obstarávania s tým, že zabezpečí dočasné dopravné značenie. Zároveň požaduje, aby zhotoviteľ zabezpečil vykonávanie prác sedem dní v týždni, aj počas víkendov a štátnych sviatkov, 24 hodín denne.

Najrozsiahlejšia oprava

NDS minulý týždeň informovala, že chce v roku 2023 komplexne opraviť takmer desiatku mostov v jej správe, predpokladané náklady budú približne 21 miliónov eur. V úvode roka vyhlási postupne verejné obstarávania na opravu mostov na celom Slovensku. Všetky budú obsahovať viaceré kritériá na hodnotenie ponúk stavbárov.

„Najrozsiahlejšou opravou prejde most na ceste I/16 vo Zvolene pri Pustom hrade s dĺžkou 719 metrov. Medzi najvýznamnejšie opravy, ktoré pripravujeme, patrí oprava estakády na Záhorí pri Sekuliach na diaľnici D2,“ priblížila hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

„Chystáme sa opraviť aj most v mimoúrovňovej križovatke D1 a R1 pri Trnave či most na liptovskej D1 pri Východnej,“ dodala. Vo verejných obstarávaniach bude zapracovaná aj fakturačná indexácia, ktorá sa riadi metodickým pokynom Ministerstva dopravy SR, čo umožní včasnú reakciu v prípade nárastu cien niektorých stavebných komodít.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNDS Národná diaľničná spoločnosť