Štátni cestári si prilepšili vlani a platy im porastú aj tento rok, očakávajú sa však odchody niektorých zamestnancov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
cestári, oprava cesty
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

Slovenská správa ciest (SSC) chce v tomto roku stabilizovať svoje personálne obsadenie. Pre veľký počet zamestnancov v dôchodkovom veku očakáva preobsadenie týchto pozícií a následne zvýšenú fluktuáciu.

Vzhľadom na rozpočtové opatrenie, zvýšenie počtu pracovných miest a finančných prostriedkov plánuje posilniť kľúčové pozície a motivovať zamestnancov. Rozpočtová organizácia v pôsobnosti rezortu dopravy mala koncom minulého roka približne 330 pracovníkov.

Štátni cestári si podobne ako vlani aj v tomto roku finančne prilepšia. Umožňuje to aj nová podniková kolektívna zmluva, dohodnutá v minulom roku a platná do roku 2025.

„Od 1. júla 2022 bola valorizácia tarifných tried zamestnancov vo verejnej správe vo výške 3 %. Po splnení podmienok zamestnanci dostali na jeseň jednorazovú štátnu odmenu vo výške 500 eur,“ uviedol pre agentúru SITA Martin Guzi z komunikačného odboru SSC.

Okrem toho zamestnanci v roku 2022 dostali za kvalitné vykonávanie pracovných činností odmeny, ako aj motivačný príspevok.

„Valorizácia tarifných tried zamestnancov pracujúcich vo verejnej správe je k 1. januáru 2023 vo výške 7 % a k 1. septembru bude valorizácia vo výške 10 %,“ dodal Guzi.

Slovenská správa ciest je samostatná rozpočtová organizácia zriadená 1. januára 1996. Generálne riaditeľstvo má v Bratislave, štyri regionálne zastúpenia pod názvom Investičná výstavba a správa ciest s pôsobnosťou pre jednotlivé kraje sídlia v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline a Košiciach.

Organizácia má v kompetencii najmä správu a údržbu ciest I. triedy, ich investičnú prípravu a výstavbu, ako aj centrálnu technickú evidenciu ciest, určovanie trás pre prepravu nadmerných a nadrozmerných nákladov, hospodárenie s vozovkami a mostami, sčítanie dopravy, bezpečnosť cestnej premávky či prevádzku centrálneho dispečingu dopravnej spravodajskej služby.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Guzi
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSSC Slovenská správa ciest