Parkovaciu politiku v Trnave chcú zjednodušiť, rezidentských zón bude výrazne menej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parkovanie, petrzalka
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Mesto Trnava pripravuje veľké zmeny v aktuálnej parkovacej politike, ktorá je účinná od septembra minulého roku. Výsledkom má byť výrazne nižší počet rezidentských zón a zjednodušenie celého systému.

Z nového návrhu všeobecne záväzného nariadenia o parkovaní tiež vyplýva, že radnica ustupuje od zámeru rozšíriť platené parkovanie do celého mesta, vrátane okrajových častí. Návrh nariadenia môže v súčasnosti pripomienkovať verejnosť, mestské zastupiteľstvo bude o ňom rokovať 30. apríla.

Pôvodne 36 rôznych parkovacích zón

Mestské zastupiteľstvo v Trnave schválilo minulý rok nariadenie, ktorým rozdelilo Trnavu na 36 rôznych parkovacích zón. Podľa nového návrhu ich má byť 13. Počet rezidentských zón v lokalitách s rodinnými domami sa po novom zníži z trinástich na dve, v lokalitách s bytovými domami zo sedemnástich na päť. Napríklad v súčasnosti platené zóny s označením R1, R2, R3 a R6 sa podľa návrhu nariadenia zlúčia do jednej.

Predovšetkým ulice s rodinnými domami budú súčasťou zóny N, kde sa za parkovanie nebude platiť. S plateným parkovaním sa tak nepočíta napríklad v mestskej časti Modranka, v lokalitách Tulipán alebo v novej štvrti Za traťou. Nový návrh naďalej ráta so spoplatnením centra mesta v zóne A, s cenovo najvýhodnejšími parkoviskami s označením B a zachovaný zostane aj systém parkovania pred poliklinikou na Starohájskej ulici.

Zachované sadzby aj časy spoplatnenia parkovania

Zachované zostanú sadzby za parkovanie v jednotlivých zónach aj časy spoplatnenia parkovania, výnimkou je len parkovisko na Starohájskej, kde sa bude platiť len do 16:00. Novinkou má byť zjednotenie sadzieb za parkovanie, platba cez SMS už nebude drahšia ako platba v parkovacom automate alebo cez aplikáciu. Návrh ráta aj s rozširovaním benefitov pre rezidentov zón, ktorí budú mať možnosť jednu hodinu denne parkovať v ktorejkoľvek inej zóne.

Platené parkovanie so zvýhodnením rezidentov malo byť v Trnave podľa aktuálne platného všeobecne záväzného nariadenia zavedené všade. Rozhodli o tom minulý rok mestskí poslanci. Nesúhlas s takouto parkovacou politikou vyjadrilo začiatkom tohto roku viac ako 15-tisíc Trnavčanov v miestnom referende.

Aj keď neprišiel dostatok občanov na to, aby bolo referendum platné, primátor Trnavy Peter Bročka hneď po ňom avizoval, že parkovacia politika bude jednoduchšia a akceptovateľnejšia.

„V tomto roku nás čaká finálne spustenie a zároveň radikálne zjednodušenie celého systému,“ povedal Bročka v polovici januára pri hodnotení výsledkov miestneho referenda.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Bročka