Petržalský parkovací systém sa spoplatňovať nebude. Starosta priblížil, aké zmeny čaká parkovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parkovanie, Staré Mesto, Bratislava
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Starosta bratislavskej Petržalky Ján Hrčka v rozhovore pre agentúru SITA uviedol, aké má mestská časť plány v rámci svojho parkovacieho systému a aké zmeny čaká parkovanie v Petržalke.

„Bohužiaľ, stalo sa to, že v Petržalke máme dva parkovacie systémy, čo spôsobuje občas chaos, ale chceli sme, aby sa Petržalčanom zlepšilo parkovanie, kým tu bude spustený celomestský systém PAAS,“ vysvetlil starosta.

Pôvodná dohoda bola iná

Podľa Hrčku bola pôvodná dohoda s mestom, že Petržalský parkovací systém sa spustením celomestského preklopí na magistrátny a bude existovať jeden systém.

>>> Celý rozhovor so starostom Jánom Hrčkom

„Magistrát išiel svoj systém spúšťať k 1. januáru 2021, nakoniec ho však spustil až 10. januára 2022, teda zhruba s 12-mesačným oneskorením,“ poznamenal starosta.

„Medzitým sa však veľa vecí zmenilo a magistrát sa rozhodol, že náš systém nepreberie, lebo chce mať svoj vlastný,“ doplnil.

Duálny chod

Z dôvodu predĺženia termínu spustenia PAAS musela Petržalka riešiť duálny chod, preto sa parkovanie rozlíšilo na modré čiary pre petržalský systém a biele pre celomestský.

„My ten systém dodržiavame de facto z donútenia, keďže rozvíjať a investovať peniaze do projektu, ktorý bude za 3 – 4 roky nahradený celomestským, sú vyhodené peniaze,“ ozrejmil Hrčka. Ako dodal, celý proces skomplikoval takzvaný chodníkový zákon, mestská časť preto rozširuje svoj systém z dôvodu, aby mohli parkovanie na chodníkoch v niektorých lokalitách zlegalizovať.

Petržalský starosta deklaroval, že parkovanie v modrých boxoch sa pre Petržalčanov určite spoplatňovať nebude. „Rozširovať ho však musíme, aj keď doslova proti vlastnej vôli, pretože, ak ho nerozšírime, podmienky parkovania pre obyvateľov sú omnoho horšie, ako keby sme neurobili nič,“ vysvetlil Hrčka s tým, že účelom rozširovania Petržalského parkovacieho systému je aspoň nejaká výhoda pre obyvateľov do doby, kým prejde Petržalka na celomestský systém PAAS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Hrčka