Platové podmienky zamestnancov ŽSR sa zlepšia, vedenie spoločnosti a odborári sa dohodli na zvýšení tarifnej mzdy (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ŽSR, Peter Hoffman, Alexander Sako
Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako (vľavo) a predseda PV OZŽ pri ŽSR Peter Hoffman. Foto: ŽSR.
Tento článok pre vás načítala AI.

Zamestnanci Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) budú zarábať viac. V priemere si prevádzkoví pracovníci v tomto roku prilepšia takmer o 14 % a zároveň stúpne tarifná mzda za posledné dva roky o takmer 20 %. Vedenie spoločnosti a Odborové združenie železničiarov (OZŽ) už podpísali príslušný dodatok kolektívnej zmluvy. ŽSR vo štvrtok informovali, že od apríla sa tarifná mzda zvýšila o 7 %.

Zmluvné strany sa zároveň dohodli na vyčlenení objemu prostriedkov na novú prevádzkovú prémiu, ktorá bude poskytovaná zamestnancom v železničnej prevádzke od 1. júna. Na ďalšom raste tarifnej mzdy o 3 % sa dohodli od 1. júla. Tento krok je podľa štátneho manažéra železničnej infraštruktúry podmienený dohodou na konkrétnych motivačných kritériách pre prideľovanie prevádzkovej prémie.

Kolektívne vyjednávanie

Začíname éru zlepšovania finančných podmienok zamestnancov ŽSR,“ uviedol generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako. Kolektívne vyjednávanie sa začalo na návrh OZŽ oficiálne vlani 30. novembra, ale pre prípravu rozpočtu samotné rokovania odštartovali od januára tohto roka. Zmluvné strany sa stretli celkom osemkrát s cieľom dohodnúť najmä podmienky odmeňovania zamestnancov.

Prijatie dohody podľa ŽSR nebolo jednoduché z pohľadu ekonomickej situácie, vyplývajúcej z rozpočtu verejnej správy pre ŽSR, kde nebol zohľadnený žiadny mzdový nárast. Rokovania súviseli s nutnou stabilizáciou zamestnancov a požiadavkami ich zástupcov v OZŽ, vzhľadom na náročnosť práce a nevyhnutné zdravotné, psychické a odborné spôsobilosti.

Cieľom vedenia ŽSR je stabilizovať zamestnancov a postupným zvyšovaním miezd zatraktívniť jednotlivé prevádzkové pozície. Ide o ďalší krok k zlepšovaniu ich pracovných podmienok, spolu s poskytovaním cielených benefitov,“ povedal námestník generálneho riaditeľa pre ľudské zdroje Pavol Komarňanský.

Nový tarifný systém

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a zástupcovia 13 odborových centrál v stredu podpísali predĺženie kolektívnej zmluvy na roky 2024 až 2028. Vďaka nej sa od aktuálneho apríla upravili mzdy všetkých zamestnancov národného vlakového osobného dopravcu. Nový tarifný systém zabezpečí výrazný nárast miezd. Celková priemerná mzda, vrátane príplatkov a mzdových náhrad, by sa z vlaňajších 1 720 eur mala v tomto roku zvýšiť na 2 040 eur.

Nové tarifné odmeňovanie umožní zvýšenie tarifnej mzdy, ktorá nielenže vykryje infláciu, ale po dohode s odborármi budú mzdy férové a vyrovnajú sa trhu. Najnižšie zvýšenie pre konkrétneho zamestnanca môže dosiahnuť 116 eur a najvyššie 329 eur v závislosti od profesie a dĺžky trvania pracovného pomeru. V roku 2023 bola priemerná tarifná mzda 1 074 eur na jedného zamestnanca.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander Sako
Firmy a inštitúcie Odborové združenie železničiarov (OZŽ)Železnice Slovenskej republikyŽelezničná spoločnosť Slovensko