Zamestnanci ZSSK si prilepšia finančne aj v tomto roku, celková priemerná mzda má presiahnuť dvetisíc eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
železnice, vlak, rušňovodič
Foto: archívne, SITA/Milo Fabian
Tento článok pre vás načítala AI.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a zástupcovia 13 odborových centrál v stredu podpísali predĺženie kolektívnej zmluvy na roky 2024 až 2028. Vďaka nej sa od aktuálneho apríla upravia mzdy všetkých zamestnancov národného vlakového osobného dopravcu. Ako spoločnosť informovala, nový tarifný systém zabezpečí výrazný nárast miezd.

Priemerná mzda 2040 eur

Celková priemerná mzda, vrátane príplatkov a mzdových náhrad, by sa z vlaňajších 1 720 eur mala v tomto roku zvýšiť na 2 040 eur. Nové tarifné odmeňovanie umožní zvýšenie tarifnej mzdy, ktorá nielenže vykryje infláciu, ale po dohode s odborármi budú mzdy férové a vyrovnajú sa trhu. Najnižšie zvýšenie pre konkrétneho zamestnanca môže dosiahnuť 116 eur a najvyššie 329 eur v závislosti od profesie a dĺžky trvania pracovného pomeru. V roku 2023 bola priemerná tarifná mzda 1 074 eur na jedného zamestnanca.

Každá profesia bude podľa ZSSK zaradená do vhodnej tarifnej triedy podľa stupňa náročnosti práce a každý zamestnanec bude zaradený do takzvaného vekového pásma, podľa odpracovaných rokov v spoločnosti. Pri tvorbe konečnej podoby novej tarifnej tabuľky dopravca zohľadnil konštruktívne návrhy odborových centrál. Zameral sa na podporu nových zamestnancov, ktorí sú v spoločnosti kratšie, a zároveň na stabilizáciu dlhoročných kolegov, ktorí odpracovali viac ako 30 rokov, pričom rozšíril takzvané vekové pásma pre zamestnancov.

Kolektívna zmluva pod novým vedením

Ministerstvo dopravy oceňuje úsilie a výsledky vyjednávania, ktoré vedú k zlepšeniu pracovných podmienok v sektore osobnej železničnej dopravy. Rozvoj a posilnenie tohto sektora je pre nás kľúčové, a preto vítame kolektívnu zmluvu, ktorá bola uzavretá pod novým vedením ZSSK,“ uviedla štátna tajomníčka ministerstva dopravy Denisa Žiláková.

Kvalitná a spoľahlivá osobná železničná doprava je podľa nej základom pre pohodlie cestujúcich a efektívne spojenie medzi regiónmi.

„Veríme, že uzavretie tejto zmluvy nielen zlepší podmienky pre zamestnancov, ale aj prispeje k vyššej kvalite služieb, ktoré poskytujeme našim občanom,“ dodala Denisa Žiláková.

Potenciálni noví zamestnanci

Generálny riaditeľ ZSSK Peter Helexa povedal, že podpisom tejto kolektívnej zmluvy sa zaväzujú vytvárať lepšie pracovné podmienky a odmeňovanie pre zamestnancov spoločnosti.

„Zodpovedne môžem oznámiť, že celková priemerná mzda v ZSSK by mala dosiahnuť až 2 040 eur Je to výsledok našej snahy o spravodlivé odmeňovanie a odraz našej spoločnej práce s odbormi na zabezpečení, aby boli železničiari spravodlivo odmenení,“ poznamenal Peter Helexa.

Dodal, že táto zmluva so svojimi podmienkami tiež otvára dvere pre potenciálnych nových zamestnancov, ktorí hľadajú stabilnú a rozvíjajúcu sa kariéru v železničnej preprave. Zástupcovia zamestnancov uviedli, že nová kolektívna zmluva sa nerodila ľahko.

„Sme radi, že firma si uvedomila dôležitosť situácie, kedy je nedostatok zamestnancov v železničnom sektore. Nová kolektívna zmluva dáva nádej na príliv nových zamestnancov a veríme, že zastaví aj odchod zamestnancov do predčasného dôchodku,“ podotkli odborári. Hlavne očakávajú, že je to prvý krok k stabilizácii zamestnancov a uzatvorenie kolektívnej zmluvy ZSSK bude motiváciou aj pri kolektívnom vyjednávaní u zamestnávateľov v Železniciach Slovenskej republiky (ŽSR) a v Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia (ZSSK CARGO).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa ŽilákováPeter Helexa
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRŽelezničnú spoločnosť Cargo Slovakia (ZSSK CARGO)ŽSR Železnice Slovenskej republikyZSSK Železničná spoločnosť Slovensko