Podolínec sa dočká opravy problematického mosta, na rekonštrukciu pôjde viac ako milión eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
oprava cesty
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenská správa ciest pripravuje rekonštrukciu mosta v Podolínci (okr. Stará Ľubovňa) za približne 1,15 milióna eur bez DPH. Dôvodom je jeho nevyhovujúci stavebno-technický stav. Ten bol ešte v roku 2016 vyhodnotený ako zlý. Stavebné úpravy sa budú týkať aj priľahlej cesty prvej triedy I/77.

Projekt bude financovaný zo zdrojov Európskej únie. Správa ciest už v tejto súvislosti vyhlásila verejné obstarávanie na dodávateľa stavebných prác, vyplýva z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.

Trhliny sú aj na vozovke

Most vedie ponad jednokoľajnú železničnú trať Stará Ľubovňa – Podolínec. Cesta I/77, na ktorej sa nachádza, tvorí dôležitú spojnicu v smere sever – juh s napojením na cestu I/66 spájajúcu Spišskú Belú s Popradom. Podľa technickej správy k projektu most vykazuje trvalé pretvorenie.

Na jeho spodnej stavbe aj nosnej konštrukcii sa rozpadá betón a vznikajú tam trhliny. Vplyvom poklesu mostného zvršku vznikajú deformácie aj v chodníkovej časti. Trhliny sa nachádzajú aj na samotnej vozovke.

Dve etapy

Cieľom stavby sú stavebné úpravy na moste a priľahlých úsekov cesty podľa aktuálnych STN a noriem Európskej únie v snahe zabezpečiť bezpečnosť cestnej premávky na dôležitom cestnom ťahu. Práce by mali trvať osem mesiacov. Na moste budú rozdelené do dvoch etáp.

V rámci prvej sa zrealizujú stavebné úpravy mosta a cesty na ľavej strane. V druhej etape budú práce pokračovať na pravej strane. Cesta pred mostom a za ním sa bude upravovať v celkovej dĺžke 170 metrov. Cestná premávka bude počas prác riadená dočasným dopravným značením.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSSC Slovenská správa ciest