Podtatranská obec Štrba sa stane súčasťou prírodnej cesty okolo Tatier, cyklochodníky ju spoja s Važcom i Lučivnou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cyklotrasa
Foto: ilustračné, SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Podtatranskú obec Štrba majú v budúcnosti spojiť cyklochodníky s Važcom i Lučivnou. Stane sa tak súčasťou Historicko-kultúrno-prírodnej cesty okolo Tatier. Samospráva sa ako partner zapojí do štvrtej etapy projektu jej výstavby.

Niekoľko rokov prípravy

Náklady za obec sú odhadované na viac ako 1,3 milióna eur. V prípade schválenia žiadosti bude spolufinancovanie Štrby osempercentné, teda vo výške takmer 107-tisíc eur.

Obec Štrba podľa dôvodovej správy k zasadnutiu obecného zastupiteľstva pripravuje výstavbu cyklotrás už viac rokov.

V rámci tohto projektu sa počíta s výstavbou cyklochodníka s asfaltovým povrchom na úseku Štrba – Važec s dĺžkou 2,1 kilometra a Štrba – Lučivná v prvej etape s dĺžkou 0,8 kilometra,“ informovala samospráva.

Začať by mohli o dva roky

Výstavba sa má realizovať v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg Poľsko – Slovenská republika 2021-2027. Do projektu sú zapojení šiesti partneri. Ak by so žiadosťou uspeli, podľa poradcu starostu Štrby Štefana Bieľaka by bola výstavba reálna v roku 2025.

Ako ďalej vysvetlil pre agentúru SITA, vzhľadom na vysoký počet žiadateľov zapojených do výzvy totiž očakáva vyhodnotenie v druhom štvrťroku budúceho roka. „Následne sa bude musieť hneď spustiť proces verejného obstarávania,“ dodal.

Regionálna sieť cyklotrás

Predkladateľom žiadosti o financie je Európske zoskupenie územnej spolupráce TATRY (EZUS TATRY), ako spoločný subjekt slovenského a poľského združenia Euroregión TATRY.

Cezhraničný projekt Historicko-kultúrno-prírodnej cesty okolo Tatier zahŕňa realizáciu viac ako 250 km cyklistických, bežeckých, turistických a náučných trás. Cieľom je vytvoriť neprerušenú, bezpečnú a priaznivú regionálnu sieť cyklotrás. Spojiť má regióny Spiš, Podhalie, Oravu a Liptov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Štefan Bieľak