Porovnali sme ceny MHD v Bratislave, Viedni a Prahe: Ktoré mesto je najlacnejšie?

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: DPB

V súčasnosti sa aktivity Magistrátu Hlavného mesta Bratislava, Dopravného podniku Bratislava, ale aj miestnych častí sústreďujú na presmerovanie a motivovanie ľudí k tomu, aby presadli z áut do verejnej dopravy. Jedným z dôvodov prečo občania aj naďalej odmietajú využívať MHD, je aj nastavenie ceny lístkov a električeniek.

V redakcii Nasadoprava.sk sme porovnali ceny cestovného s českou metropolou Praha a hlavným mestom Rakúska Viedňou. Tie, na rozdiel od Bratislavy, prevádzkujú aj metro.

V Prahe cestujú ľudia najlacnejšie

V českej metropole Praha podľa oficiálnych údajov žije viac ako 1,3-milióna obyvateľov. Toto číslo je však ďaleko vyššie, aj pre silný turizmus. Preto je nemysliteľné, aby každý cestoval individuálne. Doprava v Prahe je postavená na prepojení dopravných spojov, krátkych jazdných intervaloch, ale aj maximalizácii integrácie medzimestskej dopravy.

Celoročná „jízdenka“ ponúka ľuďom možnosť využívať všetky dopravné prostriedky, ktoré jazdia po Prahe. Nie je to len o metre, električkách či autobusoch. Cestujúci môžu využívať aj vybranú vlakovú dopravu či lanovku na Petřín. Tarifné územie Prahy je rozdelené na tri pásma.

Pražské metro
Pixabay Foto: Pixabay

Najvýhodnejšie je si zakúpiť základnú celoročnú „jízdenku“. Tá zahŕňa všetky štyri pásma a stojí 3650 Kč (približne 140 eur). Polročný lístok stojí 2450 Kč, teda 95 eur. Študenti a žiaci majú nárok na zľavnené cestovné lístky, ročná „jízdenka“ ich vyjde na 1280 Kč, čo je necelých 50 eur.

V Bratislave je cestovné pridrahé

V porovnaní s českým veľkomestom je cestovanie po Bratislave stále drahé. Základná celoročná električenka stojí 264,20 eur. Študenti a žiaci si môžu zakúpiť zľavnenú električenka za 132,10 eur.

Ak si však porovnáme kvalitu cestovania, rýchlosť jázd a v konečnom dôsledku aj cenu, v mnohých prípadoch sa ľuďom neoplatí presadnúť z auta do MHD. Problém predstavuje aj nie najšťastnejšie nastavený systém integrovanej dopravy, ktorý nefunguje tak, ako by sa očakávalo.

Ilustračné foto
Dopravný podnik Bratislava a. s. Foto: Sita

Električková doprava je nosným systémom MHD v Bratislave, čo však neodzrkadľuje realitu. Okrem predĺženia trasy o jednu zástavku do Petržalky, sa v hlavnom meste nepostavil ani jeden kilometer nových tratí.

„Ak pominieme výšku cestovného vo Viedni a zameriame sa na Dopravný podnik Praha, tak tento podnik v roku 2017 obdržal dotáciu na prevádzku vyše 13,5 mld. CZK (viac ako 520-miliónov eur),“ vysvetľuje Matej Michlík, vedúci odboru marketingu a komunikácie Dopravného podniku Bratislava (DPB).

Výška u našich českých susedov sa ani zďaleka nedá porovnať s výškou dotácie, ktorú v roku 2017 dostal DPB od Magistrátu mesta. Vyplatená dotácia ledva prevýšila 61-miliónov eur, pričom tržby DPB v danom roku dosiahli viac ako 44-miliónov eur.

Michlík ďalej uviedol, že Bratislava má približne o 50 až 60% menej obyvateľov ako Praha. To znamená, že aj výška dotácií je niekde na 25% sumy dotácie na jedného obyvateľa mesta.

„Za Dopravný podnik Bratislava si teda dovolím tvrdiť, že v Prahe je cestovné priamo hradené cestujúcimi síce lacnejšie, ale v konečnom dôsledku násobne drahšie,“ povedal Michlík. MHD v Bratislave ako celok stojí 290 000 eur na deň, v Prahe 1 795 000 eur.

Po prepočte dáva Praha na jedného obyvateľa dotáciu približne 400 eur, zatiaľ čo v Bratislave to vychádza len na 150 eur. 

Magistrát Bratislavy navýšil financovanie do MHD

Hovorca Magistrátu Hlavného mesta Bratislava Peter Bubla informoval, že rozpočet Hlavného mesta na tento rok predstavuje približne 400-miliónov eur, pričom takmer 75-miliónov eur je výhradne určených na prevádzku a skvalitnenie mestskej hromadnej dopravy.

Mesto tak navýšilo rozpočet na dopravu o viac ako 13-miliónov eur, v porovnaní s minulým rokom.„Zároveň predpokladáme ďalšie uvoľnenie finančných prostriedkov pre Dopravný podnik na tento rok v objeme približne 3-milióny eur. Pre budúci rok ešte ďalších 5-miliónov eur,“ uviedol Bubla. 

Zároveň dodal, že za výrazným rozdielom ceny cestovného je aj rozdielne financovanie MHD v porovnávaných mestách. Zatiaľ čo verejná doprava v Bratislave je čisto financovaná z rozpočtu mesta. Hromadná doprava v Prahe je financovaná z viacerých zdrojov. Z rozpočtu mesta, zo štátneho rozpočtu, ale aj finančných zdrojov pochádzajúcich z regiónu, respektíve kraja, keďže Praha je samostatným regiónom.

Hovorca taktiež podotkol, že Bratislava nedostáva od Bratislavského kraja žiadne peniaze navyše. Ako príklad uviedol výber dane z motorových vozidiel, ktoré končia v pokladnici Bratislavskej župy, hoci mesto spravuje cesty na území mesta.

Vo Viedni sa cestuje o niečo drahšie, ale odveziete sa aj v noci

Vo Viedni žijú takmer 2-milióny ľudí. Mesto má veľkú sieť verejnej dopravy, zloženú z metra, lokálnych železničných, električkových autobusových liniek.

Hromadná doprava je súčasťou integrovaného dopravného systému Verkehrsverbund Ost-Region. Len pre zaujímavosť, električková sieť vo Viedni je tretia najväčšia na svete. Celoročný lístok, ktorý platí na všetky spoje a linky, stojí 365 eur.

Verejná doprava vo Viedni jazdí aj v noci
Pixabay Foto: Pixabay

Systém dopravy je tak vyšperkovaný, aby verejnú dopravu mohli využívať cestujúci aj v noci. Spoje tu jazdia v maximálne 30-minútových intervaloch. Počas dňa jazdia dokonca tak často, že nikto v žiadnej časti veľkomesta nepotrebuje riešiť cestovný poriadok.

celoročný lístok na MHD základná – pre dospelé osoby zľavnená – pre žiakov a študentov
BRATISLAVA 264,20 eur 132,10 eur
PRAHA 140,00 eur 50,00 eur
VIEDEŇ 365,00 eur 150,00 eur (okrem letných prázdnin)
základný – mesačný  zľavnený – mesačný  celodenný lístok – základný
BRATISLAVA 26,90 eur 13,45 eur 3,50 eur
PRAHA 21,30 eur 5,10 eur 4,26 eur
VIEDEŇ 51,00 eur 19,60 eur 8,00 eur

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik Bratislava