Prešov chystá rekonštrukciu viacerých mostov, v pláne je aj výstavba novej cyklolávky

Most v Prešove

Mesto Prešov chystá v tomto roku rekonštrukciu viacerých mostov a lávok na svojom území. Aktuálne sa pripravuje rekonštrukcia mosta na ulici Padlých hrdinov, kde už mesto pozná zhotoviteľa.

Vyhodnocujú sa verejné obstarávania rekonštrukcie mosta na Škultétyho ulici a asanácie lávky pri Prešovskej univerzite. Najväčší problém má radnica s asanáciou dvoch uzavretých lávok na ulici Lesík delostrelcov.

Ten istý dodávateľ

Ako pripomenul hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, radnica v snahe urýchliť proces prípravy opravy mostov a lávok uprednostňuje systém naprojektuj a stavaj, ktorý využila aj pri chystanej rekonštrukcii mosta na ulici Padlých hrdinov v časti Prešov – Solivar. „V praxi to znamená, že prípravu projektovej dokumentácie, ako aj opravu mosta zrealizuje ten istý dodávateľ,“ pripomenul Tomek.

Mesto už podľa neho v prípade tohto mosta podpísalo zmluvu s víťazom verejného obstarávania, ktorým sa stala spoločnosť CBR, s.r.o., Sabinov. Celková cena za vypracovanie projektovej dokumentácie a kompletnú rekonštrukciu mosta prevyšuje 211-tisíc eur s DPH.

„Zhotoviteľ sa zaviazal podať žiadosť o vydanie stavebného povolenia do troch mesiacov od podpisu zmluvy, preto očakávame začiatok stavebných prác už na jar,“ konkretizoval hovorca s tým, že most je aktuálne prístupný pre chodcov aj pre osobnú automobilovú dopravu do 3,5 tony.

Ukončenie v tomto roku

Radnica plánuje čoskoro spustiť aj rekonštrukciu dvoch významných úsekov. Aktuálne prebieha vyhodnocovanie verejných obstarávaní na rekonštrukciu cestného mosta na Škultétyho ulici, ako aj na asanáciu lávky pri Prešovskej univerzite v Prešove a výstavbu novej cyklolávky vrátane napojenia na existujúci cyklochodník Mlynský náhon.

„V priebehu februára plánujeme podpis zmlúv s víťaznými uchádzačmi, ktorí môžu prakticky okamžite prebrať staveniská. V zmysle podmienok, ktoré boli definované vo verejných obstarávaniach, očakávame, že obe stavby budú ukončené v priebehu roka 2022,“ uviedol Tomek.

Neúspešné verejné obstarávanie

Mesto naďalej počíta s asanáciou oboch starých lávok, ktoré lemujú most na ulici Lesík delostrelcov. Verejné obstarávanie však bolo v tomto prípade neúspešné, keďže uchádzači nedokázali vypočítať náklady spojené s výlukou železničnej dopravy. Žiadny preto nepredložil cenovú ponuku.

„Keďže výluka železničnej dopravy sa týka aj rekonštrukcie mosta Škultétyho, vedenie mesta Prešov zaslalo žiadosť ministrovi dopravy a výstavby o refundáciu s tým spojených nákladov, nakoľko s opravou mosta na Škultétyho ulici a asanáciou lávok na ulici Lesík delostrelcov súvisí aj otázka bezpečnosti železničnej dopravy, ktorá premáva pod týmito objektmi,“ vysvetlil hovorca. Uzavretý pre automobilovú dopravu ostáva na základe výsledkov poslednej prehliadky most Pod hrádkom. Umožnený je ale prechod chodcov po moste.

Minuloročná kontrola technického stavu všetkých lávok v meste preukázala u viacerých objektov vysoký stupeň poškodenia, a preto ich bolo nutné uzavrieť, respektíve obmedziť na nich dopravu. Prvou lávkou, ktorú sa v uplynulých dňoch podarilo po rekonštrukcii otvoriť, je lávka na Mukačevskej ulici. Jej rekonštrukcia aj s vypracovaním projektovej dokumentácie stála takmer 215-tisíc eur s DPH.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Tomek
Firmy a inštitúcie Prešovská univerzita v Prešove