Prešovský kraj reaguje na spor odborárov so SAD Poprad a tvrdí, že príspevok pre dopravcov navyšuje každý rok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SAD Poprad

Prešovský samosprávny kraj každoročne zvyšuje príspevok pre svojich dopravcov. V posledných rokoch ide o nárast o viac ako 50 percent.

Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa kraja Daša Jeleňová v reakcii na zatiaľ neúspešné kolektívne vyjednávanie odborárov so spoločnosťou Slovenská autobusová doprava (SAD) Poprad k navýšeniu platov.

Platy chcú navyšovať od apríla

Podtatranský dopravca informoval, že v snahe zabrániť avizovanému štrajku šoférov požiadal o stretnutie kraj, s cieľom zvýšenia platieb, ktoré spoločnosť automaticky presunie do zvýšenia miezd.

Jeho tvrdenie, že PSK už dlhodobo uhrádza najnižšiu cenu dopravcom spomedzi všetkých krajov Slovenska, však označila hovorkyňa za zavádzajúcu informáciu.

Prešovský samosprávny kraj pripravuje aj v tomto roku podľa jeho hovorkyne zvyšovanie ekonomicky oprávnených nákladov v položke priame mzdy a odvody z miezd, a to od 1. apríla.

„Kraj má v pláne vyčleniť na toto navyšovanie platov pre vodičov prímestskej autobusovej dopravy pre všetkých dopravcov 1,278 milióna eur, pričom dopravcovi SAD Poprad na potreby navýšenia miezd od apríla do konca roka pripadne približne 340-tisíc eur. Od apríla 2018 do januára 2021 sme k takémuto kroku pristúpili už päťkrát, z rozpočtu kraja išli len na tento účel doteraz vyše štyri milióny eur,“ priblížila Jeleňová.

Štatistiky výšky nákladov ešte nemajú

Súčasne podľa nej pripravuje kraj aj zvýšenie nákladovej položky v časti iné náklady ako je správna a prevádzková réžia, ktorá sa týka miezd ostatných technicko-hospodárskych zamestnancov, ktorí sa podieľajú na prevádzke systému prímestskej autobusovej dopravy.

„V tejto položke nastane od 1. apríla zvýšenie o zhruba 213-tisíc eur pre všetkých dopravcov, ktoré budú prerozdelené medzi spomínaných zamestnancov zmluvných dopravcov. Takéto navýšenie sme realizovali aj od 1. januára minulého roka, keď sa taktiež navýšili mzdy pre zamestnancov prevádzky a réžie,“ doplnila hovorkyňa.

Jeleňová zároveň označila tvrdenie dopravcu, že PSK už dlhodobo uhrádza najnižšiu cenu dopravcom spomedzi všetkých krajov Slovenska za zavádzajúce.

„Štatistiky výšky nákladov na dopravné služby v jednotlivých krajoch za rok 2021 sú aktuálne predmetom zhromažďovania, kde boli samosprávne kraje požiadané o informácie k ich výške s podrobným členením. Na druhej strane výška nákladu za jeden kilometer jazdného výkonu nie je relevantný údaj, keďže náklady sa so zvyšujúcim výkonom menia a v tomto prípade je úzky vzťah objemu jazdného výkonu a nákladov spojených s jeho uskutočnením,“ vysvetlila.

Kraj má takmer dvojnásobný výkon

Dodala, že vzhľadom na veľkosť a rozlohu územia, Prešovský samosprávny kraj v porovnaní s inými, menšími krajmi, vykonáva takmer dvojnásobný výkon, čo ročne prestavuje objem 28 miliónov kilometrov.

„Na základe jasných kalkulácií náklady nestúpajú od istého objemu priamoúmerne s narastajúcim výkonom, ale rastú pomalšie ako jazdný výkon. Z toho dôvodu neplatí, že vyšší ekonomicky oprávnený náklad (EON), zabezpečuje zákonite viac financií na mzdy, pretože s menším rastom nákladov pri vykonanom jazdnom výkone môže dopravca smerovať tieto prostriedky do iných oblastí,“ skonštatovala Jeleňová.

Zároveň dodala, že kraj z pozície objednávateľa služieb vo verejnom záujme robí maximum pre zlepšenie mzdových podmienok zamestnancov v prímestskej autobusovej doprave a je pre ne ho prioritou zachovať rozsah verejnej dopravy, neznižovať príspevok kraja a navyšovať EON na mzdy ľudí v priamom výkone tejto služby vo verejnom záujme.

Vyjednávajú od októbra 2020

Dodatok k platnej kolektívnej zmluve s dopravcom vyjednávajú odborári od októbra 2020. Nepodarilo sa im dohodnúť ani v druhom kole kolektívneho vyjednávania, v utorok 22. februára, za pomoci sprostredkovateľa.

Zamestnávateľovi dali napokon ešte dva týždne na vyriešenie otázky zvýšenia platieb s objednávateľom, ktorým je Prešovský samosprávny kraj.

Ak sa dovtedy dodatok ku kolektívnej zmluve podpísať nepodarí, podľa Michala Čekela, predsedu Základnej organizácie Odborového zväzu KOVO pri SAD Poprad, už 9. marca začnú odborári pripravovať štrajk. Zapojiť do neho sa chce podľa jeho slov 75 percent z celkovo dvesto vodičov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daša Jeleňová
Firmy a inštitúcie PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)