Prišla vám SMS so žiadosťou o úhradu diaľničného poplatku? Minister Ráž upozorňuje na podvod

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
sms, mobil, parkovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 9. apríla 20:22

V množiacich sa podvodných SMS-kách niekto v mene ministerstva dopravy žiada úhradu diaľničných poplatkov.

Ministerstvo dopravy SR na to v utorok upozornilo a potvrdilo, že nikdy takéto správy neposiela a od nikoho SMS-kou nežiada peniaze. Prosí preto ľudí, aby neklikali na žiadne odkazy v týchto SMS a určite nič neplatili.

Ráž vyzval k zodpovednosti

„Zaznamenali sme viaceré SMS-ky v mene ministerstva dopravy, kde vás ministerstvo dopravy žiada o platbu,“ povedal vo videu minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru).

Ubezpečil, že žiadne takéto SMS-ky ministerstvo nikdy neposiela a takouto formou ani nežiada občanov o platbu.

„Tieto SMS-ky sú podvod. Prosím, neklikajte na žiadne linky, ktoré sú v týchto SMS-kách uvedené,“ dodal minister dopravy a zároveň vyzval ľudí k zodpovednosti.

SMS posielajú len v troch prípadoch

Pred podvodnými správami varovala aj Národná diaľničná spoločnosť (NDS). V posledných dňoch zaznamenala viacero podnetov, týkajúcich sa falošných SMS správ o diaľničnej známke.

„Podvodné správy informujú o nevyplatených faktúrach, nezaplatených pokutách, prípadne o doplatkoch za diaľničnú známku,“ informovala NDS s tým, že tieto správy nepochádzajú od nej.

Diaľničiari cez oficiálneho odosielateľa eznamka.sk zasielajú SMS správy len v troch prípadoch. Pri podaní žiadosti napríklad o opravu, pri zakúpení diaľničnej známky a pred vypršaním platnosti diaľničnej známky.

Link nikdy nepridávajú

„Notifikačná správa o exspirácii diaľničnej známky prichádza zákazníkovi tri dni pred skončením platnosti jeho súčasnej eznámky,“ priblížila NDS.

Motoristov môže zaujímať ako sa dá rozlíšiť oficiálna správa od podvodnej. Odosielateľom oficiálnej SMS správy je eznamka.sk.

„Pokiaľ ide o falošné správy, najčastejšie sú zákazníkom zasielané zo zahraničného čísla, ktoré sa dá jednoznačne odlíšiť predvoľbou. Často v sebe obsahujú link na webstránku, ktorý by zákazník určite nemal otvárať,“ radia diaľničiari.

Ako dodali, správy zasielané NDS link nikdy neobsahujú.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Ráž ml
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNDS Národná diaľničná spoločnosť