Autodopravcovia prerušili blokovanie priechodu Kúty, budú však pokračovať a pribudnú aj ďalšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PROTEST: Autodopravcov za zníženie ceny PHM
Kamión dočasne blokujúci prejazd na Rožňavskej ulici v Bratislave počas protestu Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) za zníženie ceny PHM. Bratislava, 14. február 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 16. februára 2022, 12:55

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) prerušila v stredu blokovanie diaľničného hraničného priechodu pri Kútoch od 11:00 približne do 24:00. Zdôvodnila to plánovaným prejazdom amerického vojenského konvoja z Česka na územie Slovenska.

Ako autodopravcovia informovali na sociálnej sieti, na prerušení blokovania tohto priechodu sa z uvedeného dôvodu dohodli s políciou.

„Postupne bude vyprázdnené celé parkovisko a bude zabezpečené policajným zborom,“ uviedla UNAS s tým, že akonáhle prejde bezpečne vojenský konvoj hranicami, tak opäť obnovia blokovanie hraničného priechodu Kúty. „Ostatné priechody budú blokované ako sme avizovali,“ dodali autodopravcovia.

Výzva polície vodičom

Autodopravcovia pokračuje tretí deň v proteste proti nárastu cien pohonných hmôt a podmienkam v cestnej doprave. Po odchode z hlavného mesta nákladné vozidlá v utorok večer zablokovali diaľničný hraničný priechod s Českou republikou pri Kútoch v smere na Slovensko.

Osobné motorové vozidlá priebežne púšťajú dopravní policajti. Polícia vyzvala vodičov smerujúcich na Slovensko, aby použili alternatívnu trasu a spomínaný diaľničný hraničný priechod nevyužívali pre jeho blokovanie nákladnými vozidlami.

Zablokovaných priechodov pribudne

Predseda UNAS Stanislav Skala pre agentúru SITA povedal, že blokovanie hraničných priechodov chcú postupne zvyšovať, ak príslušné ministerstvá podľa neho nepristúpia na rokovanie o ich hlavných požiadavkách.

Ako uviedol, pripravujú blokovanie, napríklad aj hraničného priechodu do Poľska v Trstenej, ale aj priechodov v Komárne, či v Slovenských Ďarmotách.

Skala očakáva, že začnú s nimi rokovať, inak začnú rozširovať blokovanie hraničných priechodov. „Už nemáme iné východisko, teraz sú na ťahu oni,“ dodal.

Pokračuje aj blokovanie priechodu Dargov

UNAS v stredu informoval, že poľnohospodári a lesníci pokračujú v blokovaní horského priechodu Dargov na východe Slovenska. Autodopravcovia chcú okrem hraničného priechodu pri Kútoch v stredu blokovať aj priechody v Trstenej, Slovenských Ďarmotách, Šahách a Medveďove.

„V príprave sú Drietoma, Milhosť. Záchranné zložky a osobná doprava blokované nebudú,“ uviedol UNAS na sociálnej sieti.

Matovič sa k štrajku vyjadriť nechcel

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa nechcel vyjadriť k protestu autodopravcov napriek tomu, že ich hlavné požiadavky súvisia najmä s pôsobnosťou rezortu financií a tiež dopravy.

„Novinári mi vyčítali, že sa mám vyjadrovať len k veciam, ktoré súvisia s ministerstvom financií,“ povedal v stredu Matovič počas rokovania vlády. Zástupcov médií pritom odkázal na ministerstvo dopravy a ministra dopravy s tým, že otázky sa podľa neho týkajú tohto rezortu.

Ministerstvo financií v súvislosti s protestom Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) v pondelok 14. februára, napríklad, uviedlo, že s autodopravcami pravidelne komunikuje, vníma problémy a rozumie ich požiadavkám. Aj preto znížilo daň z motorových vozidiel pre vozidlá v kamiónovej a autobusovej doprave či pre všetky prívesy a návesy. Rezort financií na tento účel vyčlenil viac ako 30 mil. eur pre rok 2021 a vyše 33 mil. eur pre rok 2022.

„Zároveň pripomíname, že štát v súčasnosti ponúka kompenzačné schémy pre podnikateľov, ktorí sa ocitli pre pandémiu v zlej finančnej situácii,“ uviedol tlačový odbor ministerstva financií.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičStanislav Skála
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMF Ministerstvo financií SRUNAS Únia autodopravcov Slovenska