Protestujúci autodopravcovia sa s ministerstvom nedohodli na znížení dane, pokračujú v štrajku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
štrajk autodopravcov
Účastníci štrajku s kamiónmi na Tomášikovej ulici počas štrajku zástupcov Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) proti daňovému zaťaženiu. Bratislava, 7. január 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 8. januára, 18:15

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) bude pokračovať v protestnej akcii za splnenie svojich dvoch hlavných požiadaviek blokovaním ciest v Bratislave, v okolí Košíc a na Orave. Na rokovaní na Ministerstve financií SR v stredu sa zástupcovia únie nedohodli na znížení dane z motorových vozidiel o 50 percent.

Ako povedal médiám podpredseda UNAS Stanislav Skala, v rokovaní na ministerstve financií o tomto bode by mali pokračovať vo štvrtok.

Výpadok príjmov rozpočtu

Minister financií Ladislav Kamenický a rezortná štátna tajomníčka Dana Meager sa stretli aj so zástupcami Združenia cestných dopravcov SR Česmad Slovakia, predstavitelia UNAS odišli z rokovania skôr.

„Pán minister nám povedal, že nemôže o tom rozhodovať, lebo nevie, či tam nebude politické pozadie,“ uviedol Skala o požiadavke na zníženie dane z motorových vozidiel. To by podľa rezortu financií znamenalo výpadok príjmov štátneho rozpočtu vo výške 35 mil. eur.

„Maju rezervné fondy, v nich je zhruba 250 mil. eur. Tých 35 mil. eur by nám mohli pustiť a boli by sme spokojní,“ povedal Skala.

Autodopravcovia z UNAS žiadajú aj pozastavenie výberu mýta do nájdenia nového prevádzkovateľa mýtneho systému. Táto požiadavka je však v kompetencii ministerstva dopravy a výstavby.

Podporu vyjadrili poľnohospodári

Organizácia predtým informovala, že je odhodlaná ísť do krajností. „Nasledovať bude celoštátny ostrý štrajk,“ uviedol podpredseda UNAS Stanislav Skala.

Podporu autodopravcom podľa organizácie už vyjadrili poľnohospodári, ktorí sú pripravení pomôcť pri blokovaní ciest, ako aj ďalšie stavovské organizácie.

„Autodopravcovia nie sú nepriatelia spoločnosti, ale pracujúci občania domáhajúci sa svojich občianskych a spoločenských práv. Chcú dôstojné podnikateľské prostredie a zníženie nehorázne vysokej cestnej dane, ojedinelej v celej Európe,“ poznamenal UNAS.

Podmienky na podnikanie sa zhoršujú

Len ústretové a reálne rokovanie vlády s autodopravcami o ich požiadavkách, tvrdí organizácia, môže predísť možnému chaosu a dopravnému kolapsu. „Zdá sa, že si zodpovední funkcionári neuvedomujú vážnosť situácie. Hádam to nie je zámer,“ dodal UNAS. Autodopravcovia zablokovali kamiónmi časť Rožňavskej ulice v hlavnom meste.

Autodopravcovia považujú štrajk za krajné riešenie ako protest proti zhoršujúcim sa podmienkam podnikania v cestnej doprave. V Bratislave na Rožňavskej ulici blízko križovatky s Tomášikovou ulicou od utorka odstavili v pravom krajnom jazdnom pruhu v smere do mesta takmer dvadsať nákladných vozidiel z rôznych regiónov Slovenska.

Kamióny sú z okresov Trnava, Piešťany, Topoľčany, Prievidza, Zlaté Moravce, Nové Zámky, Žilina, Liptovský Mikuláš a Poprad.

Nereálna požiadavka na zníženie dane

Minister financií považuje požiadavku UNAS na zníženie dane z motorových vozidiel o polovicu za nereálnu. Očakávaný výpadok príjmov z tohto dôvodu vo výške 35 mil. až 40 mil. eur podľa šéfa rezortu financií vzhľadom na schválený rozpočet momentálne nevedia akceptovať.

„Už máme uzavretý rozpočet a mrzí nás, že táto téma sa vyťahuje pred voľbami. Takisto nás čaká tento rok ešte schválenie tzv. korekčného mechanizmu. Všetky výdavky, ktoré budú navyše, sa buď budú musieť zobrať niektorému ministerstvu, resp. sa budú musieť nájsť nové príjmy,“ povedal Kamenický.

V rokovaniach sa podľa neho posunuli len k tomu, že si vymieňajú názory a hľadajú konsenzus. Zmena sadzby spomínanej dane je pritom podmienená zmenou zákona v parlamente. „Dohode musí predchádzať ešte rokovanie, či bude politická zhoda v rámci koalície. Budeme ďalej rokovať a uvidíme, či dosiahneme zhodné stanovisko,“ uviedol minister financií.

Odmietajú aj zdaňovanie vreckového

Prezident Česmad Slovakia Pavol Jančovič informoval, že okrem zníženia dane z motorových vozidiel žiadajú aj to, aby vreckové vodičov nebolo zdaňované.

„Nás ako dopravcov tieto témy trápia dlhodobo a očakávame, že ministerstvo financií pristúpi k riešeniu už pomerne známych požiadaviek cestných dopravcov reálne. Samotné požiadavky na percentá by som teraz nezdôvodňoval,“ poznamenal Jančovič. Obe témy boli podľa neho veľmi hlboko a intenzívne prerokovávané. „Nateraz cítim veľkú nádej, že sa posunieme ďalej,“ poznamenal šéf Česmadu.

V združení podľa neho očakávajú, že vládne koaličné strany pochopia, že táto téma nie je politická, keďže domáci cestní dopravcovia sú podľa podmienok znevýhodnení v rámci Európskej únie. „Z rokovania mám pomerne dobrý pocit a verím, že po ďalších stretnutiach dospejeme k dohode v obidvoch bodoch, to znamená, v nezdaňovaní vreckového aj pri znížení sadzieb dane z motorových vozidiel,“ dodal Jančovič.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dana MeagerLadislav KamenickýPavol JančovičStanislav Skála
Firmy a inštitúcie ČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcovUNAS Únia autodopravcov Slovenska