Ráž avizuje masívne investície do opravy cestných mostov, viac ako polovica je v zlom až havarijnom stave (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jozef Ráž, minister dopravy
Minister dopravy a výstavby SR Jozef Ráž. Foto: reprofoto, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Nové vedenie Ministerstva dopravy SR avizuje masívne investície na opravy mostov na cestách prvej triedy v pôsobnosti Slovenskej správy ciest (SSC). Dôvodom je to, že viac ako polovica týchto mostov je v zlom, veľmi zlom alebo havarijnom stave.

Veľká rekonštrukcia mostov má podľa rezortu predísť ich zatváraniu a obchádzkam pre motoristov dlhým aj desiatky kilometrov. Tento zámer je aj v programovom vyhlásení vlády.

Vysoké štádium prípravy

O potrebe Mostného programu hovorili na ministerstve dopravy už v minulých rokoch za ministra Andreja Doležala (nominant Sme rodina) a jeho dočasného nástupcu v úradníckej vláde Pavla Lančariča. Súčasný minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) potvrdil, že na rekonštrukciu mostov na hlavných cestách plánujú vynaložiť 40 miliónov eur. PPP projekt by mal pokryť rekonštrukcie asi 1 800 mostov v správe štátnych cestárov.

PPP projekt je vo vysokom štádiu prípravy. Bude treba spraviť verejné obstarávanie na konzultanta, ktorý pripraví samotný PPP projekt z pohľadu finančného modelu,“ informoval vo videu ministerstva dopravy Ráž.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Štúdia ukáže viac

Podľa neho o PPP projekte na obnovu cestných mostov sa na ministerstve dopravy dlho rozprávali. „Vyhodnotili sme ho ako realizovateľný, samozrejme, až štúdia ukáže viac,“ dodal minister s tým, že mosty budú rekonštruovať týmto spôsobom.

Terajšia vláda sa vo svojom programe zaviazala vyvinúť maximálne úsilie na významné zníženie počtu mostov na cestách prvej triedy, ktoré sú vo veľmi zlom a havarijnom technickom stave. Plánuje pripraviť finančné a legislatívne podmienky pre realizáciu projektov Mostného programu. V súvislosti s kritickým stavebno-technickým stavom a dlhodobým systémovým podfinancovaním opravy, údržby a rekonštrukcie cestných mostov chce vláda zabezpečiť realizáciu rekonštrukcií prioritných mostných objektov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DoležalJozef Ráž mlPavol Lančarič
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSme rodinaSmer - SSDSSC Slovenská správa ciest