Ráž odštartoval výstavbu predĺženia rýchlostnej cesty R1 do Slovenskej Ľupče, začína sa prvá etapa prác (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jozef Ráž ml.
Minister dopravy Jozef Ráž mladší (vľavo) počas rokovania vlády SR. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.
Tento článok pre vás načítala AI.

Poklepaním základného kameňa v Slovenskej Ľupči sa v utorok symbolicky začali práce na dlho očakávanom predĺžení rýchlostnej cesty R1 z Banskej Bystrice do Slovenskej Ľupče. Nový úsek má vyriešiť kapacitný problém cesty prvej triedy I/66 a kritický stav mostov v tomto úseku.

Vo verejnom obstarávaní na zhotoviteľa prác uspelo združenie Doprastav a.s. a Metrostav DS a.s., ktoré prvú etapu vybudujú za približne 87 mil. eur. Stavba je financovaná zo štátneho rozpočtu.

Základný kameň osobne poklepal minister dopravy Jozef Ráž, generálny riaditeľ NDS Filip Macháček, zástupca zhotoviteľa a predstavitelia banskobystrického regiónu.

Vyrieši to komplikovanú dopravnú situáciu

Rýchlostná cesta po spojazdnení zásadným spôsobom napomôže v riešení komplikovanej dopravnej situácie v ranných a poobedných špičkách pri vstupe do krajského mesta zo smeru od Brezna.

V rámci úseku R1 sa vybuduje okrem iného aj nový most ponad železničnú trať. Súčasťou je preložka cesty I. triedy a moderný most cez rieku Hron.

Zvýši sa bezpečnosť dopravy

Prvá etapa R1 Banská Bystrica – Slovenská Ľupča predstavuje viac ako trojkilometrový úsek. Celkovo zahŕňa päť mostných objektov. V rámci výstavby bude vybudovaná aj potrebná mimoúrovňová križovatka Šalková.

Nová trasa sa zo západnej strany prepojí s predchádzajúcim úsekom rýchlostnej cesty R1 Banská Bystrica – severný obchvat. Tým sa po sprejazdnení úseku zvýši komfort, bezpečnosť osobnej aj tranzitnej dopravy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Filip MacháčekJozef Ráž
Firmy a inštitúcie A.s. BratislavaDoprastavMetrostav DSNárodná diaľničná spoločnosť (NDS)