Sklenár: Slovenský vzdušný priestor je dokonale monitorovaný (video)

Minister obrany Martin Sklenár
Minister obrany Martin Sklenár. Reprofoto: SITA/Ministerstvo obrany SR.

Slovenský vzdušný priestor je dokonale monitorovaný s využitím ako národných prostriedkov, tak aj prostriedkov NATO. Uviedol to minister obrany Martin Sklenár s tým, že ochrana vzdušného priestoru NATO bola jednou z tém na summite NATO vo Vilniuse.

Som veľmi rád, že sa nám podarilo potvrdiť dohodu o zavedení rotačného systému protivzdušnej ochrany,“ uviedol Sklenár a vysvetlil, že tento systém zabezpečí to, že systémy, ktoré majú k dispozícii krajiny NATO, budú využité efektívne vždy tam, kde je najväčšie ohrozenie vzdušného priestoru.

V praxi si to treba predstaviť ako zoznam konkrétnych miest, do ktorých budú vyčleňované konkrétne spôsobilosti v prípade, že to bude potrebné,“ doplnil minister obrany.

Dokonalý prehľad o vzdušnom priestore

Ako Sklenár ďalej vysvetlil, nasadenie prostriedkov na elimináciu konkrétneho ohrozenia je až posledným krokom v rámci ochrany vzdušného priestoru.

Najdôležitejším prvkom ochrany je dokonalý prehľad o vzdušnom priestore. Ten je zabezpečený 24 hodín sedem dní v týždni vďaka prostriedkom, ktoré majú k dispozícii jednotlivé krajiny NATO. Tieto zabezpečujú, že NATO má v každom jednom momente prehľad o celom vzdušnom priestore nad všetkými krajinami,“ uviedol šéf rezortu obrany s tým, že komplexný obraz o situácii vo vzdušnom priestore majú všetky krajiny vrátane SR.

Eliminácia prípadného ohrozenia

Na základe jednotného obrazu je možné identifikovať ohrozenie z dostatočným časovým predstihom a nájsť najvhodnejšie prostriedky na elimináciu.

Eliminácia prípadného ohrozenia nad územím daného štátu je vždy rozhodnutím konkrétnej národnej autority daného štátu. V našom prípade máme na to zákon o ozbrojených silách, ktorý definuje, kto v takýchto prípadoch môže rozhodovať o použití zbraní na elimináciu ohrozenia,“ uviedol Sklenár a informoval, že na území SR sú momentálne rozmiestnené národné systémy KUB a Igla, ako aj taliansky systém protivzdušnej obrany SAMP/T.

Obstaranie moderných systémov protivzdušnej obrany zabezpečujeme z finančných prostriedkov, ktoré máme dlhodobo plánované v rozpočte Ministerstva obrany SR. Nebudú to teda prostriedky, ktoré by šli na úkor zdravotníctva, školstva alebo iných spoločenských oblastí,“ uzavrel Sklenár.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Sklenář
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy