Slovenská pošta nepredpokladá zisk ani v tomto roku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenská pošta
Foto: Slovenská pošta.

Štátna spoločnosť to zdôvodňuje pokračujúcou digitalizáciou dát a elektronizáciou služieb na trhu, ako aj plánovanými investíciami do efektivity procesov a modernizácie služieb pre ľudí.

Slovenská pošta, a. s., nepredpokladá dosiahnutie zisku ani v roku 2019, očakáva pritom celkový nárast výnosov aj nákladov. Tohtoročný predpokladaný záporný hospodársky výsledok zdôvodnila pokračujúcimi trendmi digitalizácie dát a elektronizácie služieb na trhu, ako aj plánovanými investíciami do efektivity procesov a modernizácie služieb pre ľudí.

Zoštíhlenie manažmentu a administratívy

„Slovenská pošta prijíma opatrenia pre zlepšenie hospodárenia s plánovanými investíciami do prioritných oblastí – konkurencieschopnosti spoločnosti na trhu práce, zefektívnenia procesov a modernizácie služieb pre zákazníkov,“ informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská agentúru SITA. Zefektívniť prevádzku spoločnosti a zlepšiť jej hospodárenie má s účinnosťou od 1. januára 2019 zoštíhlenie manažmentu a počtu administratívnych pracovníkov.

Slovenská pošta
Foto: Slovenská pošta.
Očakávaná strata aj vlani

Štátna poštová spoločnosť, ktorú od júla 2018 vedie Peter Helexa, očakávala stratu aj v minulom roku. Presné údaje o svojom hospodárení vlani uvedie v ročnej účtovnej závierke, ktorá bude verejne dostupná v prvom kvartáli 2019. Na základe prehľadu hospodárenia podnikov štátnej správy, ktorý je prílohou rozpočtu verejnej správy na roky 2019 až 2021, mala pošta vlani dosiahnuť mierny zisk 26 tis. eur a v tomto roku 231 tis. eur. Kladný hospodársky výsledok vykázala spoločnosť v rokoch 2016 a 2017, a to 2,28 mil. eur a 342 tis. eur.

Menej zamestnancov, vyššia mzda

„V súlade s plánovanými opatreniami je predpokladaný počet zamestnancov menej ako 13-tisíc a predpokladaná priemerná mzda na úrovni 821 eur,“ uviedla Rovenská o pláne v roku 2019. Slovenská pošta mala v roku 2018 takmer 13 500 zamestnancov, priemerná mzda bola na úrovni 780 eur. „Slovenská pošta od 1. januára zvýšila zamestnancom mzdy v priemere o 7 % a zároveň im bude financovať aj rekreačné poukazy,“ priblížila hovorkyňa. Na zvýšení miezd sa dohodlo vedenie spoločnosti a odborári vlani v decembri v dodatku ku kolektívnej zmluve na rok 2019.

Slovenská pošta
Ilustračné foto: Slovenská pošta.
Posilnenie konkurencieschopnosti

Jednou z priorít Slovenskej pošty v rámci stratégie Pošta 2020 je podľa spoločnosti zlepšenie spokojnosti zamestnancov a posilnenie svojej konkurencieschopnosti na trhu práce. „Koncom roka 2018 uskutočnila Slovenská pošta interný prieskum spokojnosti zamestnancov, ktorý mapoval ich požiadavky. Opatrenia na zlepšenie spokojnosti zamestnancov budú realizované v priebehu roka 2019,“ poznamenala Rovenská.

Spoločnosť Slovenská pošta, a. s. so sídlom v Banskej Bystrici vznikla 1. januára 1993 ako štátny podnik a na akciovú spoločnosť so 100-percentnou účasťou štátu sa pretransformovala 1. októbra 2004. Spoločnosť má základné imanie 214,3 mil. eur, jej akcie spravuje Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Slovenská pošta