Slovenská správa ciest pokračuje v bežných aj veľkoplošných opravách ciest

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Oprava cesty, cesta
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenská správa ciest (SSC) bude v tomto roku popri veľkoplošných opravách ciest prvej triedy vykonávať aj ich bežné opravy a údržbu. Spolu na to môže podľa schváleného štátneho rozpočtu využiť 90,5 mil. eur.

V roku 2022 budú pokračovať práce na cestných úsekoch a mostoch, ktoré už realizovali alebo začali v minulom roku, ale aj na nových úsekoch na základe podpísaných zmlúv so zhotoviteľmi a tiež na ďalších miestach po skončení viacerých ešte trvajúcich verejných obstarávaní.

Obchvat aj mosty

Ako agentúru SITA informoval hovorca štátnych cestárov Martin Guzi, v tomto roku budú pokračovať v opravách na obchvate Brezna na ceste I/66, na preložke cesty I/68 v Plavnici, ako aj na cestách I/18 Prešov – Lipníky, I/18 a 1/21 Petič – Hanušovce, I/18 Svinia – Michalovce, I/9 a I/16 Žiar nad Hronom – Tornaľa či I/9 Mníchova Lehota – hranica Trenčianskeho a Banskobystrického samosprávneho kraja.

A tiež na mostoch na ceste I/59 v Trstenej a ponad Vážsky kanál na ceste I/57. Vlani začali s opravou cesty I/54 Moravské Lieskové – Nové Mesto nad Váhom, ukončili opravu križovatky ciest I/79 a III/3680 v Malej Tŕni.

Nové opravy

V aktuálnom roku plánujú cestári začať s novými opravami úsekov, na ktoré už uzatvorili zmluvy so stavbármi. Ide o úseky ciest I/16 Rakytník – R2 Figa, I/66 Rakovec – križovatka II/526, I/59 Banská Bystrica – križovatka I/59 s I/14, I/76 hranica kraja – R1 Hronský Beňadik a I/66 Dobrá Niva – Breziny.

Práce by mohli podľa Guziho začať aj na cestách I/9 Chocholná – Mníchova Lehota, I/18 Ľubeľa – Liptovský Mikuláš a I/51 Golianovo – Vráble, keďže verejné obstarávania v týchto prípadoch sú už pred koncom.

Sanácia zosuvov

Od priebehu už vyhlásených verejných obstarávaní závisí začiatok opráv na cestách I/63 Tôň – Zlatná na Ostrove, I/69 Badín – Banská Bystrica, I/9 Janova Lehota – Lutila, I/72 Rimavská Baňa – Hnúšťa, I/79 Vranov nad Topľou – Parchovany, I/79 Veľaty – Slovenské Nové Mesto, I/66 Popová – Hranovnica I. úsek Vernár, I/72 Rohozná, ako aj sanácia zosuvov v Mníšku nad Popradom, Ubli, na Dobšinskom kopci a v Nižne Slanej.

Cestári plánujú aj opravy a rekonštrukcie viac ako dvadsiatich mostov na cestách prvej triedy. Pre modernizačný dlh za uplynulé desaťročia na to potrebujú vynaložiť každoročne približne 30 miliónov eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Guzi
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny krajSSC Slovenská správa ciestTSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)