Slovensko má nový hraničný priechod s Maďarskom, Pellegrini zdôraznil potrebu spájania sa pri otvorení nového mosta (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
DOPRAVA: Otvorenie mosta v Ipeľskom Predmostí
Uprostred zľava: Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši, predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini a minister zahraničných vecí a obchodu Maďarska Péter Szijjártó prestrihávajú pásku počas slávnostného otvorenia nového cestného Mosta sv. Barbory v Ipeľskom Predmostí, ktorý spája slovenskú obec Ipeľské Predmostie a maďarskú obec Drégelypalánk. Ipeľské Predmostie, 11. marec 2024. Foto: SITA/Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
Tento článok pre vás načítala AI.

V Ipeľskom Predmostí vo Veľkokrtíšskom okrese v pondelok sprístupnili nový Most sv. Barbory ponad rieku Ipeľ, ktorý spája túto slovenskú obec s maďarskou Drégelypalánk.

Ako informoval na mieste minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši, prepojenie skráti cestovanie o desiatky kilometrov, a čo je hlavné, ušetrí obyvateľom peniaze i čas. Na priority tohto územia je v Programe Slovensko vyčlenených viac ako 161 miliónov eur.

Nový most uľahčí obyvateľom život

Nový most výrazne uľahčí život obyvateľom mikroregiónu stredného Poiplia. Oba brehy rieky Ipeľ spájajú nielen rodinné vzťahy, kultúrno-spoločenské či turistické aktivity, ale i práca. Premostenie bude mať významný podiel na zlepšení ekonomickej a sociálnej situácie tohto regiónu.

Doposiaľ museli ľudia medzi a Ipeľským Predmostím a Drégelypalánkom cestovať 20 kilometrov navyše na hraničný priechod Paraspasuszta, čo trvalo 20 až 25 minút.

Výstavba mosta bola podporená z cezhraničného programu Interreg SK-HU viac ako 6,5 miliónmi eur.

Metaforický most spájania

Nejde len o samotný fyzický most z betónu a ocele, ktorý poskytuje cestné prepojenie dvoch brehov hraničnej rieky Ipeľ, ale táto stavba predstavuje aj metaforický most spájania, zbližovania, porozumenia a spoločných ambícií, ktoré vytvoria pevné väzby a prinesú rozvoj a prosperitu celému pohraničnému regiónu, a to tak v hospodárskej, ako aj v kultúrnej, sociálnej, ale aj inštitucionálnej oblasti. V konečnom dôsledku tak dôjde k skvalitneniu života obyvateľov na oboch stranách hranice,“ vyhlásil Raši.

Tento most nespája len obce Ipeľské Predmostie a Drégelypalánk a dve susedské komunity, ktoré v nich žijú. Ale spája oba naše štáty, Slovenskú a Maďarskú republiku, a zdôrazňuje naše dobré susedské vzťahy. Potreba spájania je jednou z hlavných myšlienok, ktoré sa snažím počas celých rokov mojej politickej dráhy napĺňať. Dnes je táto téma aktuálna nielen na Slovensku a v Maďarsku, ale aj v rámci celej Európskej únie,“ uviedol na otvorení mosta predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini.

Budúce zameranie Programu Slovensko

Cezhraničná spolupráca oboch krajín bude naďalej intenzívne pokračovať.

Na priority tohto územia je v Programe Slovensko vyčlenených viac ako 161 miliónov eur. V rámci nového programového obdobia sa v najbližších rokoch budeme zameriavať napríklad na posilnenie ochrany a zachovania prírody, biodiverzity a zelenej infraštruktúry s dôrazom na udržateľné riešenia a environmentálne inovácie, inkluzívny rast, sociálnu súdržnosť a kvalitu života obyvateľov na oboch stranách hranice či posilnenie úlohy kultúry a udržateľného cestovného ruchu v hospodárskej oblasti a ďalšie,“ doplnil minister investícií Raši.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter PellegriniRichard Raši
Firmy a inštitúcie EU Európska únia