Spôsobí Mažgút rozkol v koalícii? S Kaliňákom chcú pre Vallovu cyklotrasu obmedziť mestá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Mažgút, Erik Kaliňák, cyklotrasa
Poslanci za Smer-SD Ján Mažgút a Erik Kaliňák chcú zmeniť cestný zákon. Foto: SITA/Jana Birošová, Reprofoto - www.noviny.sk - koláž SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Vládna koalícia musí čeliť zrejme prvému väčšiemu rozkolu. Poslanci za Smer-SD Ján Mažgút a Erik Kaliňák chcú zmeniť cestný zákon, aby ministerstvo dopravy mohlo rozhodovať o dopravných zmenách v rámci samospráv na Slovensku.

Cykloaktivisti však za tým vidia Mažgúta, ktorý ešte pred voľbami kritizoval cyklotrasu na Vajanského nábreží v Bratislave. Návrh už aj dostal svoj názov, a to Lex Vajanského. Informovala o tom TV Joj vo svojej reportáži na stránke Noviny.sk.

Podľa návrhu zákona má mať ministerstvo kontrolnú právomoc hlavne pri zmene organizácie dopravy, ktorá môže negatívne ovplyvniť plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky.

Zmenu kritizujú samosprávy

„V praxi sa vytvára nový nejasný stav už len rôznym výkladom nejasnosti premávky,“ uviedol prezident Cyklokoalície Dan Kollár. Prijímať generálnym zákonom, že chcem to riešiť z úrovne moci, je veľmi náročné a ťažké a neviem si to predstaviť,“ povedal Ján Ferenčák, poslanec NR SR a primátor Kežmarku.

Avizovanú zmenu zákona kritizujú tiež samosprávy. Tie upozorňujú, že štát už dnes má dohľad nad zmenami v doprave, a to prostredníctvom dopravných inšpektorátov.

„Snažia sa prostredníctvom novely zákona o pozemných komunikáciách spôsobiť Bratislave problém a neuvedomujú si, že spôsobujú problém všetkým obciam a mestám na Slovensku,“ ozrejmil prezident Únie miest Slovenska a primátor Trenčína Richard Rybníček.

Treba apelovať na Valla

Poslanec Mažgút nevylúčil, že za jeho návrhom je práve cyklotrasa na nábreží v Bratislave. Viacerí jeho stranícki kolegovia však netušili, že lokálny problém chce preniesť na celé Slovensko.

„Nehovoril by som tomu rozkol v koalícii, ale skôr treba naozaj apelovať na primátora Bratislavy,“ vysvetlil poslanec Jaroslav Baška.

„Sú tu ešte krátko, musia si uvedomiť, že musia všetky zákony, ktoré chcú presadiť, odkonzultovať s odborníkmi a koaličnými partnermi,“ opísal Vladimír Ledecký, poslanec strany SaS.

Viac vyjadrení politikov o návrhu zákona nájdete na Noviny.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dan KollárErik KaliňákJán MažgútJaroslav BaškaRichard RybníčekVladimír Ledecký
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SROZ CyklokoalíciaSMER-SDÚMS Únia miest Slovenska