Štátni cestári museli zrušiť zákazku na cesty za 27 miliónov eur, priznali nedostatok peňazí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
dopravné obmedzenia, cestári
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Plánovanú realizáciu projektu stavebno-bezpečnostných opatrení v dvoch úsekoch cesty prvej triedy I/18 v Prešovskom kraji nebude Slovenská správa ciest realizovať (SSC). Zákazku v celkovej odhadovanej hodnote takmer 27 miliónov eur v tomto roku napokon zrušila.

Ako pre agentúru SITA uviedol Martin Guzi z komunikačného odboru SSC, išlo by o veľkú záťaž pre štátny rozpočet. Od roku 2024 by bola totiž stavba podľa jeho slov, vzhľadom na koniec programovacieho obdobia, financovaná výlučne zo štátneho rozpočtu.

Práce sa mali týkať časti cesty od hranice Prešovského kraja po Jánovce (okres Poprad) a tiež od Levoče po obec Svinia (okres Prešov).

Chýbajú financie

Podľa zákona o verejnom obstarávaní verejný obstarávateľ môže zrušiť verejné obstarávanie alebo jeho časť napríklad vtedy, ak sa zmenili okolnosti, za ktorých sa vyhlásilo verejné obstarávanie alebo ak sa zistilo porušenie tohto zákona.

„Nedostatok finančných prostriedkov v rozpočte verejného obstarávateľa Slovenskej správy ciest predstavuje legitímny dôvod zrušenia verejného obstarávania podľa zákona o verejnom obstarávaní, nakoľko nedostatok finančných prostriedkov v rozpočte vychádza z objektívnych skutočností brániacich riadnemu dokončeniu predmetnej verejnej súťaže,“ zdôvodnila SSC v oznámení o zrušení zákazky zverejnenom vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie. Práce totiž plánovala financovať zo zdrojov Európskej únie.

Zákazka za 27 miliónov

Práce sa mali realizovať v rámci druhej etapy projektu s názvom Zvyšovanie pasívnej bezpečnosti na cestách prvej triedy v Prešovskom a Košickom kraji. Odhadovaná hodnota stavebných prác v prípade úseku od hranice Prešovského kraja predstavovala takmer 12 miliónov eur, na druhý malo ísť viac ako 15 miliónov eur.

Plánované opatrenia boli zamerané na zlepšenie prevádzkových parametrov úseku cesty I/18. Navrhované boli na križovatkách, mostoch, týkať sa mali odstránenia lokálnych závad, ale aj tlmičov či zvodidiel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Guzi
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSSC Slovenská správa ciestÚradu pre verejné obstarávanie (ÚVO)