Štrajk odborárov v železničnej a leteckej doprave zasiahol milióny cestujúcich po celom Nemecku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Štrajk, Ver.di, Lufthansa
Štrajkujúci členovia odborového zväzu Ver.di. Foto: Lando Hass/dpa via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Milióny cestujúcich po celom Nemecku vo štvrtok opäť zasiahli štrajky po tom, ako dva odborové zväzy vyzvali na dvojdňové prerušenie práce pre spor o mzdy a pracovné podmienky.

Štrajky viedli k dopravným zápcham v mestách a na diaľniciach. Študenti prišli neskoro do školy a zamestnanci mali problém prísť načas do práce.

Zastavené vlaky a zrušené lety

V dôsledku štrajku rušňovodičov sa v Nemecku zastavilo približne 80 percent všetkých diaľkových, regionálnych a prímestských vlakov.

Postihnutá je aj letecká preprava pre štrajk pozemného personálu spoločnosti Lufthansa. Firma začiatkom týždňa uviedla, že bude musieť zrušiť zhruba tisíc letov denne, čo sa dotkne približne 200-tisíc pasažierov.

Štrajk rušňovodičov diaľkových a regionálnych osobných vlakov sa začal vo štvrtok o druhej ráno a podľa odborového zväzu GDL má trvať do piatka do jednej popoludní.

Skrátenie času a zvýšenie platu

GDL žiada skrátenie pracovného času z 38 na 35 týždenne bez zníženia platu, čo železničná spoločnosť Deutsche Bahn odmieta.

Odborový zväz Ver.di sa snaží dosiahnuť zvýšenie mesačných platov o 12,5 percenta, čiže aspoň o 500 eur, pre 25-tisíc pozemných pracovníkov Lufthansy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Deutsche BahnGDLLufthansaVer.di