Taxikári majú výhrady k oddeleným priestorom v aute a hľadajú riešenie, aby mohli jazdiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
taxi, taxikár
Taxikári požadujú od vlády, aby pomohla každému podnikateľovi v oblasti taxislužby, každému koncesionárovi bez výnimiek, kto má vydanú koncesiu. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Občianske združenie koncesovaných taxikárov (OZKT) privítalo, že po uvoľnení fungovania ďalších obchodov a služieb od 6. mája sa aj podnikatelia v oblasti taxislužieb môžu vrátiť k svojej práci. Očakáva však, že tržby budú podstatne nižšie a postupne budú rásť tak, ako sa bude postupne zotavovať celá ekonomika.

Viac o téme: Koronavírus

Taxikári majú výhrady k podmienke na oddelenie priestoru v aute medzi vodičom a cestujúcim. Ako pre agentúru SITA v utorok uviedol predseda OZKT Matej Krampl, podľa ich informácií taxi dispečingy, ktoré spolupracujú s vodičmi s vlastnými autami, začnú prevádzku ihneď ako môžu, teda 6. mája, ale jazdiť budú môcť len vodiči, ktorí spĺňajú hygienické podmienky.

„Čo sa týka taxi dispečingov, ktoré vlastnia firemné autá, tak máme informácie, že už svoje autá pripravujú na prevádzku tak, aby mohli začať jazdiť čo najskôr, najlepšie už v stredu,“ poznamenal Krampl.

Hľadajú riešenie, aby mohli jazdiť

Každý jednotlivec, ktorý jazdí na vlastnom aute, ako aj taxi dispečingy s firemnými autami podľa predsedu OZKT hľadajú riešenie, aby mohli od stredy jazdiť.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Predpokladáme, že na cestách budú výlučne autá vybavené podľa podmienok. Otázna je však aj klientela, kde tiež očakávame rapídny pokles vzhľadom na to, že aj ostatné prevádzky, na ktorých je závislá taxislužba na celom území SR, sú otvorené za sprísnených podmienok alebo ešte vôbec otvorené nebudú,“ upozornil Krampl.

Klimatizácia nie je povolená

Vozidlá taxi budú musieť byť vnútri oddelené medzi vodičom a cestujúcim na zadnom sedadle, pričom používanie klimatizácie v zadnej časti auta nie je povolené.

„Diskutujeme o tom, aký veľký význam má fólia v aute. Napríklad, v MHD alebo diaľkových autobusoch nie sú nijaké predely medzi cestujúcimi a dezinfekcia vozidla sa nevykonáva po každom vystúpení cestujúceho z vozidla,“ podotkol Krampl.

Rúško, rukavice a dezinfikovanie rúk (rukavíc) zákazníka pred jazdou, otváranie dverí vodičom pri nástupe a vystupovaní zákazníka sú podľa neho postačujúce ochranné prostriedky na výkon taxislužby. „Musíme však rešpektovať opatrenia vlády SR a pevne veríme, že sa čoskoro vrátime do normálu,“ dodal Krampl s tým, že ceny taxislužby podľa ich informácií ostávajú na úrovni ako pred koronakrízou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matej Krampl