To nie je zákon Sme rodina, ktorý má kradnúť, tvrdí Doležal a veto prezidentky však rešpektuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
počas tlačovej besedy predsedu vlády SR a ministrov v reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu na tému: Plníme si záväzky - Slovensko žiada o pol miliardy eur z Plánu obnovy a odolnosti SR. Bratislava, 29. apríl 2022.
Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 19. apríla, 13:49 

Poverený minister dopravy Andrej Doležal (nom. Sme rodina) rešpektuje právo prezidentky SR Zuzany Čaputovej vetovať novelu zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá. Schválené zmeny v zákone zamerané na zrýchlenie prípravy výstavby diaľnic a rýchlostných ciest naďalej podporuje a považuje ich za potrebné napriek výhradám.

Kompetencie ÚHP

„To nie je zákon Sme rodina, ktorý má kradnúť a obmedzovať kompetencie ÚHP. Hrdo sa k nemu hlásim. Zákon je napísaný odborníkmi na ministerstve dopravy, technicky bol predkladaný poslancami,“ povedal po rokovaní vlády Doležal. Absolútne odmieta obvinenia z nehospodárnosti, podľa ministra je nehospodárne čakať.

Minister tvrdí, že štúdiu realizovateľnosti budú robiť, ale na jej výsledky nechcú čakať so založenými rukami a chcú pokračovať v územnom konaní.

Územné konanie nerieši stavbu, stabilizuje stavbu v teréne a v území. Ak Útvar hodnoty za peniaze povie alebo ak výsledky štúdie povedia, že namiesto desiatich diaľničných križovatiek budeme stavať len päť, tak ich postavíme ako povedia výsledky štúdie,“ uviedol Doležal s tým, že už budú mať za sebou územné rozhodnutie.

Niekto hrubo klame a zavádza

Doležal chce zrýchliť prípravu výstavby diaľnic a rýchlostných ciest, podľa neho v žiadnom prípade neodoberajú kompetencie ÚHP. Myslí si, že niekto hrubo klame a zavádza.

Zákon o rozpočtových pravidlách hovorí absolútne jasne – robíme štúdiu uskutočniteľnosti na začiatku, pred EIA, aktualizáciu pred územným konaním, pred stavebným konaním, pred vyhlásením verejného obstarávania aj pred podpisom zmluvy,“ upozornil minister dopravy.

Minister chce pred opätovným hlasovaním v parlamente vrátenú novelu zákona znovu vysvetliť a poprieť všetky lži, ktoré sú podľa neho úmyselne šírené.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DoležalZuzana Čaputová