Trenčianska župa žiada od ministerstva dopravy, aby odložilo platnosť nového cestovného poriadku o rok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rekordnemu zaujmu pracujucich o junovu cestu vlakom pomohlo aj uzatvorenie mosta v hlohovci.jpg
Foto: ZSSK
  • aktualizované 31. augusta 14:52

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) požiadal ministerstvo dopravy o prehodnotenie návrhu cestovného poriadku vlakovej dopravy, ktorý by mal vstúpiť do platnosti v decembri.

Problémom je nový CP

Krajskí poslanci na utorkovom rokovaní zastupiteľstva prijali uznesenie, v ktorom žiadajú odloženie platnosti nového cestovného poriadku o jeden rok, čím by vznikol dostatočný časový priestor na skoordinovanie prímestskej autobusovej dopravy a vlakovej dopravy na území Trenčianskeho kraja.

Ako informovala Lenka Kukučková z tlačového oddelenia Úradu TSK, v polovici júna doručený rámcový návrh grafikonu vlakovej dopravy výrazne zasahuje do aktuálnej vlakovej obslužnosti na viacerých tratiach Trenčianskeho kraja.

„Zároveň žiadnym spôsobom nereflektuje existujúce dlhoročné nadväznosti na prímestskú autobusovú dopravu. V prípade, že tento návrh zostane v aktuálnej podobe, bude mať zásadný vplyv na cestovné poriadky v rámci celej prímestskej dopravy v Trenčianskom kraji,“ uviedla Kukučková.

ZSSK doručili množstvo pripomienok

Ako ďalej doplnila, v rámci pripomienkového konania bolo na Úrad TSK doručených viac ako 150 pripomienok, ktoré zástupcovia kraja preposlali Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a tlmočili aj priamo na ministerstve dopravy.

Medzi najzásadnejšie pripomienky patrí nesúhlas s plánovaným nezastavovaním rýchlikov na trase Bratislava – Košice v Trenčianskej Teplej a v Novom Meste nad Váhom, ale tiež snaha o zachovanie viacerých osobných vlakov na tratiach v hornonitrianskom regióne.

Optimalizácia autobusových spojov

Podľa Ministerstva dopravy a výstavby SR je nadväznosť vlakov a autobusov jednou z podmienok dobrého nastavenia verejnej dopravy.

„Práve úlohou samosprávnych krajov je optimalizovať cestovné poriadky autobusov tak, aby tvorili so železnicou kompaktný systém. Posun a prispôsobenie autobusov je jednoduchšie ako posun vlakov, a preto sa vždy nastavuje železničná doprava a následne na ňu doplnková autobusová doprava,“ sprostredkovala stanovisko ministerstva Miriama Švikruhová z odboru komunikácie.

Ako doplnila, cestovný poriadok pre autobusovú dopravu sa tvorí v mesiacoch september a október, takže podľa ministerstva je dostatočný priestor na úpravu autobusových liniek aj v Trenčianskom kraji.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miriama Švikruhová
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRTSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)