Trenčiansky kraj doplatí autobusovým dopravcom milióny eur, vykryjú z nich straty počas pandémie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SAD Trenčín
Autobus MHD v Trenčíne. Foto: FB Slovenská autobusová doprava Trenčín - SADTN, www.facebook.com

Prímestská autobusová doprava stála v roku 2020 Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) spolu 29 500 908 eur, čo je približne o 20 percent viac, ako vedenie kraja pôvodne očakávalo.

Krajskí poslanci na pondelkovom rokovaní zastupiteľstva odsúhlasili doplatenie neuhradenej náhrady straty za služby vo verejnom záujme pre SAD Trenčín a SAD Prievidza v súhrnnej výške 6 000 908 eur.

Pokles cestujúcich bol o vyše 7 miliónov

Obaja autobusoví dopravcovia predpokladali stratu takmer 27 miliónov eur, samotný TSK vyčlenil v rozpočte na príspevok za poskytovanie služieb vo verejnom záujme 23,5 milióna eur. Ako sa uvádza v správe o náhrade preukázanej straty za zrealizované služby vo verejnom záujme, výrazný vplyv na výšku straty mali nižšie tržby cestovného, ktoré oproti očakávaniam poklesli o 3 561 118 eur.

Dôvodom takmer o tretinu nižších tržieb boli obmedzenia prímestskej autobusovej dopravy a obmedzenia mobility obyvateľov počas mimoriadnej situácie a núdzového stavu. TSK zaznamenal medziročný pokles počtu prepravených cestujúcich o 7 425 792 osôb.

Zvýšili sa náklady na mzdy a odvody

SAD Trenčín napríklad prepravil vlani niečo viac ako 9 miliónov osôb, kým v roku 2019 to bolo až 14 miliónov cestujúcich. SAD Prievidza pôvodne očakával tržby na úrovni 4,2 milióna eur, ale tie dosiahli len 2,7 milióna eur.

Autobusoví dopravcovia síce vykázali nižšie výdavky na spotrebu nafty, ale vzhľadom na dodržiavanie rastu priemernej mzdy vodičov zaznamenali medziročné zvýšenie nákladov na priame mzdy a odvody o 535 356 eur. Mimoriadne náklady na dezinfekciu a ochranné pracovné prostriedky počas pandemickej situácie boli vyčíslené na 102 625 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SAD TrenčínTSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)