Trenčiansky kraj doplatí autobusovým dopravcom niekoľko miliónov eur, ľudia menej cestovali

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SAD Prievidza

Prímestská autobusová doprava stála v roku 2021 Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) viac ako 30,6 mil. eur, čo je približne o jeden milión eur viac ako v roku 2020. Krajskí poslanci na pondelkovom rokovaní zastupiteľstva odsúhlasili doplatenie neuhradenej náhrady straty za služby vo verejnom záujme pre SAD Trenčín a SAD Prievidza v súhrnnej výške cez 5,1 mil. eur.

Obaja autobusoví dopravcovia predpokladali stratu viac ako 27 miliónov eur, samotný TSK vyčlenil v rozpočte na príspevok za poskytovanie služieb vo verejnom záujme 25,5 milióna eur. Ako sa uvádza v správe o náhrade preukázanej straty za zrealizované služby vo verejnom záujme, výrazný vplyv na výšku straty mali nižšie tržby cestovného, ktoré oproti očakávaniam poklesli o takmer tri milióny eur.

Využívanie služieb prímestskej autobusovej dopravy aj naďalej ovplyvňuje pandemická situácia. SAD Trenčín napríklad prepravil vlani niečo viac ako 9 miliónov osôb, kým v roku 2019 to bolo až 14 miliónov cestujúcich. SAD Prievidza pôvodne očakával tržby na úrovni 4 miliónov eur, ale tie dosiahli len niečo viac ako 3 milióny eur.

Autobusoví dopravcovia navyše vykázali vyššie ekonomicky oprávnené náklady v porovnaní s predchádzajúcim rokom o takmer dva milióny eur. Dôvodom bola predovšetkým vyššia spotreba pohonných hmôt a zároveň vyššia priemerná cena nafty, ďalej vyššie náklady na opravy a tiež medziročné zvýšenie nákladov na priame mzdy a odvody vodičov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SAD PrievidzaSAD TrenčínTSK Trenčiansky samosprávny kraj (VÚC)