Trnavčania už poznajú dátum a čas konania referenda o parkovaní, odpovedať budú na päť otázok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parkovanie, Trnava
Iniciatíva Dajme stop parkovaciemu teroru v Trnave vyzbierala dostatok podpisov na vyhlásenie referenda. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 21. decembra o 12:41

Trnavčania dostávajú v týchto dňoch do svojich domácností okrem vianočných pozdravov aj oznámenia o čase a mieste konania miestneho referenda, ktoré bude v sobotu 13. januára.

Oznámenie je veľmi strohé, okrem času a miesta konania referenda a čísla okrsku sú v ňom len informácie o spôsobe úpravy hlasovacieho lístka a povinnosti preukázať pred hlasovaním svoju totožnosť.

Mesto Trnava podľa všeobecne záväzného nariadenia doručí najneskôr 15 dní pred jeho konaním do každej domácnosti oznámenie o miestnom referende.

Vyjadrenia opozičných poslancov

Oznámenia bez referendových otázok zaslané do domácností podľa mestských poslancov z opozičných klubov Trnava pre každého a Trnava nás spája neposkytujú plnohodnotnú informáciu. Podľa Rastislava Mráza si to mesto mohlo dovoliť na základe upraveného všeobecného záväzného nariadenia, ktoré zastupiteľstvo schválilo koncom novembra.

Úprava, za ktorú hlasovali poslanci Lepšej Trnavy, len potvrdzuje, že bola prijatá účelovo so záujmom poskytnúť verejnosti najefektívnejšou oficiálnou cestou čo najmenej informácií a dosiahnuť tak neúspešnosť referenda,“ uviedol v tlačovej správe Mráz. Zároveň pripustil, že podľa zákona má mesto povinnosť informovať o otázkach referenda iba na svojom webe a na úradnej tabuli.

Predchádzajúce nariadenie stanovovalo povinnosť zahrnúť do rozosielaného oznámenia aj referendové otázky, čo bol podľa poslanca Branislava Baroša ústretový krok k voličovi, aby nemusel vyhľadávať ďalšie informácie o predmete referenda.

Päť otázok referenda

Obyvatelia Trnavy budú mať možnosť v miestnom referende odpovedať na päť otázok, ktoré sa týkajú parkovania v meste. Hneď v prvej sa môžu vyjadriť, či súhlasia so zrušením všeobecne záväzného nariadenia, ktoré rieši parkovaciu politiku v meste.

Ďalšie otázky podmieňujú zavedenie novej parkovacej politiky vybudovaním bezplatných záchytných parkovísk s minimálnym počtom 1380 parkovacích miest, zavedením pravidelnej kyvadlovej dopravy zo záchytných parkovísk do centra mesta či rovnakými podmienkami pre všetkých rezidentov vo všetkých rezidentských zónach.

Platnosť miestneho referenda

Výsledky miestneho referenda budú platné, ak sa na ňom zúčastní aspoň polovica oprávnených voličov a ak bude rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou platných hlasov účastníkov referenda. V Trnave je aktuálne 53 310 oprávnených voličov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav BarošRastislav Mráz