Tunel pod Alpami rozhádal taliansku vládnu koalíciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
|
Práce na francúzske strane stále pokračujú. | Foto: SITA / AP

Hnutie piatich hviezd sa tvári, že tunel neexistuje. Ak ho však Taliansko nedokončí, príde o peniaze z EÚ a hrozí mu aj vymáhanie škôd

Strategický projekt Európskej únie môže skončiť v slepej uličke, píše agentúra AP. Vysokorýchlostný železničný tunel popod Alpy sa stal predmetom konfliktu talianskych vládnych strán.

Kým na francúzskej strane sa hĺbiaci stroj prehrýza Alpami rýchlosťou 20 metrov denne, na talianskej strane je mŕtvo. Práce na tuneli tam zastali už v lete minulého roku.

Hnutie piatich hviezd sa totiž postavilo proti výstavbe. Jeho koaličný partner, Liga Severu, je naopak za.

Neexistujúcich 7 kilometrov

Patová situácia už rozčuľuje aj Európsku úniu. Platí totiž 40 % z celkových nákladov 8,6 mld. eur. Tunel z francúzskeho Lyonu do talianskeho Turína má byť súčasťou projektu trate spájajúcej juh Španielska s východom Európy.

Vládny zmocnenec pre trať Turín-Lyon Paolo Foietta skonštatoval, že hádky v koalícii dospeli do absurdity. „Ministri Hnutia piatich hviezd odmietajú navštíviť stavbu, aby jednoducho mohli poprieť, že vôbec existuje,“ povedal.

Mandát Foiettovi vyprší v piatok. Žiadneho nástupcu vláda nevymenuje, čo končiaci splnomocnenec označuje za ďalší znak pštrosej politiky voči tunelu.

Italy France Tunnel Wars
Hnutie piatich hviezd podporuje tých, ktorí s výstavbou tunela nesúhlasia | Foto: SITA / AP

Odpor vládnej strany sa zrodil ešte pred voľbami. Hnutie sa teraz obáva pokračovať so stavbou, aby nestratilo dôveru svojich voličov. Dokonca často tvrdí, že v Taliansku žiadne tunely nevznikli. Vyhĺbil sa pritom jeden v dĺžke 7 kilometrov.

Odrezanie Talianska

Taliansko riskuje, že príde o 813 miliónov eur z únie, ak nezačne s ďalšou fázou projektu. EÚ aj Francúzsko navyše budú môcť žiadať od Talianska odškodnenie.

Únia oficiálne nemá plán B, ak by Taliansko nepokračovalo v projekte. Možná náhradná trasa by však podľa AP mohla viesť popri nemecko-švajčiarskych hraniciach, čím by sa Taliansku vyhla úplne.

To by zase uškodilo podnikateľom v severnom Taliansku, ktorí tunel podporujú. Počítajú totiž s tým, že im pomôže pri exporte. A práve oni sú podporovateľmi šéfa Ligy Severu Mattea Salviniho.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať