Únia autodopravcov Slovenska pokračuje v čiastočnej blokáde hraničného priechodu Vyšné Nemecké - Užhorod

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Blokáda hraničného priechodu, UNAS, Vyšné Nemecké
Blokáda hraničného priechodu Vyšné Nemecké Úniou autodopravcov Slovenska. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) naďalej pokračuje v proteste na východnej hranici s Ukrajinou.

Na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod čiastočne blokuje nákladnú dopravu na vstupe od susedov na územie Slovenska.

Jediný priechod pre nákladnú dopravu

„Dôrazne sa vyhraňujeme voči politizácii našej protestnej akcie. Jediným našim záujmom sú požiadavky predložené Ministerstvu dopravy SR, ktorých zámerom je ochrana slovenských cestných dopravcov a ľudí zamestnaných v doprave a logistike,“ informoval v stredu predseda UNAS Stanislav Skala.

Malá organizácia autodopravcov bez väčšieho vplyvu obnovila protestnú akciu proti ukrajinským kamionistom začiatkom týždňa. Skomplikovala tým aj návrat slovenským dopravcom z Ukrajiny.

Hlavný slovenský cestný hraničný priechod s Ukrajinou vo Vyšnom Nemeckom je jediný pre nákladnú dopravu.

Polícia im nebránila

Vstup z Ukrajiny na Slovensko dopravcovia zatarasili osobným autom a traktorom, polícia im v obmedzovaní cestnej premávky nebránila.

„Na ukrajinskej strane stojí asi tisíc kamiónov, ktoré sú zaregistrované a chcú prekročiť ukrajinsko-slovenskú hranicu. Druhá strana do Ukrajiny je úplne prejazdná pre všetku dopravu,“ informovala na sociálnej sieti skôr organizácia autodopravcov.

Potvrdila, že už sa ohlásili rôzne firmy, hlavne špedičné, že im nemá kto voziť tovar a budú ich žalovať. UNAS sa odvoláva na právo na štrajk, ktorý umožňuje ústava.

„Ochraňujeme si vlastný dopravný trh a každého radi uvítame na hranici,“ uviedli dopravcovia. Po obnovení protestu ich na sociálnej sieti viacerí kritizovali, následne pod svojimi príspevkami zrušili možnosť komentovania.

Žiadajú znovuzavedenie povoleniek

UNAS trvá na opätovnom zavedení tzv. povoleniek na prepravu v Európskej únii pre ukrajinských dopravcov.

Súčasný stav, keď povolenia nepotrebujú, má podľa miestnych dopravcov nepriaznivý vplyv na toto odvetvie aj na Slovensku a znižuje ich konkurencieschopnosť.

Aktuálna dohoda medzi EÚ a Ukrajinou, podľa ktorej sa nevyžadujú povolenky, platí do 30. júna 2024.

ČESMAD protest nepodporil

Radikálnu formu protestu s obmedzovaním dopravy, napriek podobným hlavným požiadavkám, nepodporila najväčšia domáca organizácia v tomto odvetví – Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia.

Ten nevidí dôvod protestovať na hraniciach, kde sa samotný problém ani vyriešiť nedá, pričom rukojemníkmi protestu sú občania okolitých obcí a vodiči v kolónach.

„Navyše tým, že sa na ňom zúčastňujú rôzni aktéri s vedľajšími politickými záujmami, len prispieva k politizácii celej témy, ktorá ešte viac komplikuje možné reálne riešenie problému,“ uviedol ČESMAD.

Maďari protestovali iba symbolicky

Na problém s lacnejšími ukrajinskými dopravcami poukazuje spolu s partnerskými združeniami v okolitých štátoch.

Kolegovia z maďarského združenia ich kontaktovali a vyvrátili tvrdenie UNAS, že v Maďarsku blokujú hranicu s Ukrajinou, pričom protestovali iba symbolicky.

„Vedenie UNAS sa dlhodobo venuje najmä útokom na ČESMAD Slovakia, a preto nevidíme žiaden dôvod na spoluprácu s nimi alebo ďalšiu komunikáciu,“ dodala hlavná organizácia domácich cestných dopravcov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie UNAS Únia autodopravcov SlovenskaZdruženie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia