Časť autodopravcov blokuje vjazd z Ukrajiny na Slovensko, osobnú dopravu neobmedzujú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kolóna, kamión
Foto: ilustračné, FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) po týždni v pondelok obnovila protestnú akciu proti ukrajinským kamionistom pri východnej hranici s Ukrajinou.

Čiastočné blokovanie

Potvrdila, že hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod bude do odvolania čiastočne blokovať pri vjazde na Slovensko so zameraním proti nákladnej doprave.

Autodoravcovia informovali, že osobnú dopravu nebudú obmedzovať. Hlavný slovenský cestný hraničný priechod s Ukrajinou je jediný pre kamiónovú dopravu. Na cestách od Košíc k hraniciam s Ukrajinou boli dlhé kolóny kamiónov.

UNAS sa pokračovaním protestu pripojil k poľským kolegom, ktorí začali blokovať priechody s Ukrajinou 6. novembra, aj k avizovaným protestom dopravcov v Maďarsku.

Opätovné zavedenie povoleniek

Zástupcovia malej organizácie, ale hlučnejšej časti domácich cestných dopravcov bez väčšieho vplyvu stále trvajú na opätovnom zavedení tzv. povoleniek na prepravu v Európskej únii pre ukrajinských dopravcov.

Súčasný stav, keď povolenia nepotrebujú, má podľa miestnych dopravcov nepriaznivý vplyv na toto odvetvie aj na Slovensku a znižuje ich konkurencieschopnosť. Aktuálna dohoda medzi EÚ a Ukrajinou, podľa ktorej sa nevyžadujú povolenky, platí do 30. júna 2024.

Kritici i podporovatelia

Radikálnu formu protestu na hraniciach s obmedzovaním dopravy, napriek podobným hlavným požiadavkám a výhradám voči lacnejším prepravcom od východného suseda, nepodporila najväčšia domáca organizácia v tomto odvetví – Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia.

UNAS má popri podporovateľoch aj dosť kritikov. „Blokovať krajinu, ktorá je vo vojne a je odkázaná na dovoz humanitárnej a inej pomoci, hraničí s kolaboráciou s nepriateľom,“ uviedol pod príspevkom organizácie na sociálnej sieti jeden z komentujúcich.

Autodopravcovia odpovedali, že humanitárna pomoc je púšťaná, zbrane idú v špeciálnom režime.

Iný účastník polemickej diskusie kritizoval organizátorov protestu za to, že blokujú susedný štát a šoférov držia ako rukojemníkov.

Situácia vyhovuje vláde

„Blokovať, blokovať. Pravidlá majú platiť pre každého rovnako,“ podporil akciu jeden z jej sympatizantov. Ďalší si naopak myslel, že novej vláde vyhovuje, čím dlhšie budú dopravcovia blokovať hranice s Ukrajinou, tým „lepšie pre kolaborantov, vlastizradcov a hlavne Kremeľ“.

Ozval sa aj neprajník protestu, ktorý dúfal, že dopravcom dáki Ukrajinci „prídu napraviť fasádu za tieto šaškárne“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcovEU Európska úniaUNAS Únia autodopravcov Slovenska