Autodopravcovia z UNAS po ukončení protestu ostávajú v pohotovosti, sú pripravení zablokovať hraničný priechod na Ukrajinu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kolóna, kamión
Foto: ilustračné, FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) po ukončení protestnej akcie pri východnej hranici s Ukrajinou ostáva v štrajkovej pohotovosti.

Ako informovala, je pripravená úplne obojsmerne zablokovať hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod v prípade, že nebude existovať žiadna iná alternatíva riešenia terajšej situácie v cestnej doprave.

„Uvedomujeme si, že cesta k riešeniam nie je jednoduchá, ale je neprípustné, aby súčasný stav zotrval,“ uviedol predseda UNAS Stanislav Skala.

Opätovné zavedenie povoleniek

Autodopravcovia sú aktuálne najviac nespokojní s tým, že ukrajinskí dopravcovia naďalej nepotrebujú povolenia na prepravu v rámci Európskej únie. Tvrdia, že to má nepriaznivý vplyv na toto odvetvie aj na Slovensku a znižuje ich konkurencieschopnosť oproti lacnejším Ukrajincom.

Žiadajú opätovné zavedenie tzv. povoleniek na prepravu pre ukrajinských dopravcov. Podľa dohody EÚ a Ukrajiny tieto povolenia sa nebudú vyžadovať do 30. júna 2024.

Zástupcovia UNAS sa vo štvrtok plánujú stretnúť s ministrom dopravy Jozefom Rážom (nominant Smeru-SD).

„Budeme hľadať riešenia pre zvrátenie alarmujúceho stavu v slovenskej cestnej doprave,“ oznámil Skala.

Západ nevníma problematiku s plnou vážnosťou

Organizácia autodopravcov sa poďakovala ministrovi dopravy za to, že na vážnosť tohto problému poukázal spolu so zástupcami Poľska a Maďarska začiatkom týždňa na rokovaní ministrov dopravy z krajín EÚ v Bruseli.

„Sme presvedčení, že sme zorganizovaním protestu prispeli k zdôrazneniu jeho výzvy, ktorú na rade ministrov predniesol,“ podotkol Skala.

UNAS poburuje, že západné krajiny podľa organizácie nevnímajú problematiku s plnou vážnosťou a dokonca zástupcovia Európskej komisie a EÚ žiadajú od slovenskej vlády zabezpečenie prejazdnosti hraníc Slovenska a Ukrajiny. To podľa dopravcov obmedzuje ich právo na štrajk alebo protest aj formou blokády hraničného priechodu.

Zintenzívnenie kontrol kamionistov

Minister dopravy ubezpečil slovenských prepravcov o zintenzívnení kontrol všetkých kamionistov bez rozdielu.

„Budeme sledovať dodržiavanie všetkých pravidiel počas prepravy tovarov aj počas čakania v kolónach na hraniciach,“ informoval vo videu ministerstva dopravy Ráž.

Posledná kontrola v piatok minulého týždňa podľa ministra ukázala, že až dve tretiny kontrolovaných ukrajinských prepravcov vykonávali nepovolenú prepravu z tzv. tretích krajín.

„Týmto porušovali naše pravidlá,“ upozornil Ráž. Ministerstvo rešpektuje právo na protest a názor, ale očakáva, že dopravcovia nebudú komplikovať život občanom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Ráž mlStanislav Skála
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaMinisterstvo dopravy SRSMER-SDUNAS Únia autodopravcov Slovenska