Autodopravcovia z UNAS zablokujú hraničný priechod s Ukrajinou, chcú okamžité vypovedanie dohody medzi EÚ a Kyjevom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
štrajk autodopravcov UNAS
Foto: ilustračné, SITA/Alexandra Čunderlíková
Tento článok pre vás načítala AI.

Predsedníctvo Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) potvrdilo, že v piatok 1. decembra od 15:00 do odvolania zablokujú slovensko-ukrajinský hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod.

Organizácia o tom v stredu informovala s tým, že protestom žiadajú splnenie svojich požiadaviek v súvislosti s nárastom počtu ukrajinských kamiónov, čo podľa nej ohrozuje domácich cestných dopravcov.

Slovenský dopravný trh sa rúca

Hlavným dôvodom je snaha o okamžité vypovedanie dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave, v ktorej dôsledku sa podľa UNAS začína rúcať dopravný trh na Slovensku. Požiadavky na riešenie situácie odovzdali osobne na stretnutí s ministrom dopravy Jozefom Rážom (nominant Smeru-SD).

„Zároveň je účelom protestu pripojiť sa k dopravcom z Poľska, ktorí svoje hraničné priechody (s Ukrajinou) blokujú už takmer štyri týždne. Nemôžeme ich nechať samých v boji, ktorý sa začiatkom protestu na Slovensku stáva bojom spoločným,“ oznámili autodopravcovia.

Zástupcovia EÚ a Európskej komisie podľa nich musia zistiť, že nielen Poľsko znáša dopady uvoľnenia prepravných povolení na svojom trhu, ale toto uvoľnenie má devastačný vplyv aj na slovenských dopravcov a iné susedné štáty Ukrajiny. UNAS očakáva, že jeho stanovisko bude tlmočiť minister dopravy Jozef Ráž ml. na stretnutí ministrov dopravy EÚ v pondelok 4. decembra.

Ministerstvo dopravy SR rešpektuje právo autodopravcov štrajkovať. „Dohodli sme sa, že ak pristúpia k štrajku, budú štrajkovať takým spôsobom, aby príliš nenarušili život obyvateľov východného Slovenska,“ uviedlo v stredu na sociálnej sieti ministerstvo.

Potvrdilo, že vníma situáciu na hraniciach s Ukrajinou, na rokovaní si vypočuli požiadavky UNAS, pričom minister oznámi požiadavky autodopravcov začiatkom budúceho týždňa v Bruseli.

Nebudú obmedzovať humanitárnu pomoc

„Blokádou nebude nijako obmedzovaný prevoz humanitárneho tovaru, vojenskej pomoci, živých zvierat, paliva a chladeného (čerstvého tovaru). Tento transport bude prechádzať hranicou bez obmedzení,“ uviedol UNAS.

Doprava obchodného tovaru, ktorý je v kamiónoch na slovenských cestách, budú prepúšťať v obmedzenom počte po štyri kamióny za hodinu.

Autodopravcovia tvrdia, že tým nebránia pomoci Ukrajine, pričom EÚ zmluvu uzatvorila možno s dobrým úmyslom, ale bez analýzy dopadu na trhy susedných štátov Ukrajiny.

„Z úmyslu, aby sa Ukrajine pomohlo pri preprave obilia, paliva, potravín, sa stal cieľ zárobku ukrajinskej oligarchie,“ dodali autodopravcovia.

ČESMAD sa nebude podieľať na hrách

Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia v utorok informovalo, že sa úplne stotožňuje s tým, že nedávna Dohoda medzi EÚ a Ukrajinou v cestnej doprave spôsobuje slovenským dopravcom problémy. Blokádu východnej hranice však nepodporí.

„Nebudeme sa podieľať na vnútorných hrách UNAS-u,“ uviedol prezident ČESMAD Slovakia Pavol Piešťanský. Najväčšia domáca profesijná organizácia v cestnej doprave nerozumie logike zablokovať jeden hraničný priechod na Ukrajinu, ak ďalšie do Európskej únie zostanú otvorené.

Podľa združenia je potrebná akcia na úrovni Bruselu. „Veríme, že požiadavku na zrušenie alebo úpravu rozsahu výnimiek pre ukrajinských cestných dopravcov vyrokujú ministri dopravy dotknutých krajín v Európskej komisii,“ očakáva Piešťanský. Navyše blokádou UNAS-u sa znepríjemní život obyvateľov na východe Slovenska.

„Ak uzatvoríme výstup z EÚ na Ukrajinu, ukrajinské vozidlá tu budú dlhšie, čo má presne opačný efekt, ako potrebujeme,“ upozornil šéf ČESMAD Slovakia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Ráž ml
Firmy a inštitúcie ČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcovEK Európska komisiaEU Európska úniaSMER-SDUNAS Únia autodopravcov Slovenska