Ministri z EÚ posúdia kritizovanú dohodu o nákladnej doprave s Ukrajinou, dopravcovia chcú opäť povolenky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kamion
Foto: ilustračné, SITA/Alexandra Čunderlíková
Tento článok pre vás načítala AI.

O aktuálne platnej Dohode medzi Európskou úniou a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave budú začiatkom decembra v Bruseli diskutovať ministri dopravy členských štátov EÚ.

Slovensko vníma situáciu, ktorú táto dohoda spôsobuje medzi autodopravcami. Minister dopravy SR Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) o tom v pondelok informoval počas online rozhovoru ukrajinského ministra infraštruktúry Oleksandra Kubrakova.

Zlepšenie funkcionality e-queue systému

Zdôraznil zároveň požiadavku autodopravcov na zlepšenie funkcionality e-queue systému, teda elektronického poradia na hraniciach.

„Zároveň sme vyžiadali od ukrajinských kolegov dáta na zaujatie stanoviska k téme povoleniek, ktorá bude predmetom rokovania Rady ministrov dopravy (TTE),“ oznámilo na sociálnej sieti ministerstvo dopravy.

Na rokovaní ministrov dopravy EÚ chce Ráž otvoriť tému opätovného zavedenia systému povoleniek aj s podporou iných krajín, ktorých sa tento problém dotýka.

Aktuálne platné pravidlá, ktoré od ukrajinských dopravcov nevyžadujú povolenia na prepravu v rámci EÚ, podľa slovenských dopravcov deformujú trh a znižujú konkurencieschopnosť našich firiem.

Opätovné zavedenie systému povoleniek

Ministerstvo podporuje ich požiadavku na opätovné zavedenie systému povoleniek. Aktuálne platí dohoda v rámci celej EÚ, že sa povolenky nebudú vyžadovať do 30. júna 2024.

Cestní dopravcovia z Česka, Litvy, Poľska, Maďarska a Slovenska už 20. novembra požiadali Európsku komisiu okamžite prehodnotiť dohodu medzi Európskou úniou a Ukrajinou, umožňujúcu bilaterálne prepravy bez akýchkoľvek povolení.

Pozastavenie vydávania týchto povolení podľa dopravcov spôsobilo masívny nárast prepráv v rámci EÚ, ktoré narušili spravodlivú hospodársku súťaž v únii.

ČESMAD SR striktne požaduje povolenky

Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia v pondelok informovalo, že a poslednom stretnutí najväčších združení cestných dopravcov v regióne sa zúčastnili ďalšie krajiny.

„Okrem ukrajinského združenia sa platforma riešiaca otázku úpravy Dohody medzi EÚ a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave rozrástla o rumunské a moldavské združenie, vrátane prezidenta Medzinárodnej únie cestných dopravcov IRU,“ oznámil ČESMAD Slovakia. Zástupcovia združení podľa neho pokračovali v zlaďovaní stanovísk a dohodli sa na ďalšom spoločnom postupe.

„Kľúčovú úlohu však musia teraz zohrať národné vlády a Európska komisia. ČESMAD Slovakia striktne požaduje znovuzavedenie povoleniek a ponúklo možnosť spolupráce a pomoc so zefektívnením tokov tovaru z a na Ukrajinu,“ dodali cestní dopravcovia s tým, že ukrajinské združenie prisľúbilo požiadavku prerokovať so svojou vládou v Kyjeve.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jožo RážOleksandr Kubrakov
Firmy a inštitúcie ČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcovEU Európska úniaEurópska komisia (EK)SMER-SD