Kolóna kamiónov smerujúcich na Ukrajinu má 17 kilometrov, Brusel by mal opätovne zaviesť povolenky na prepravu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kolóna kamiónov v Maďarsku
Tento článok pre vás načítala AI.

Kolóna približne šiestich stoviek kamiónov smerujúcich na Ukrajinu má 17 kilometrov a končí sa pri obci Gajdoš.

Individuálna čakacia doba

Ako informovala košická policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, čakacia doba až po finálne vybavenie je individuálna a odvíja sa od situácie na hraničnom priechode. Zároveň sa od toho odvíja i počet kamiónov, ktoré sú uvoľňované z odstavného priestoru a presunuté do kolóny pred hraničným priechodom.

Niektorí kamionisti využili možnosť dostať sa na územie Ukrajiny cez Maďarskú republiku. Z tohto dôvodu nastala situácia, že na území Maďarskej republiky, na hraničnom priechode Záhon (vstup na Ukrajinu z Maďarska), do ktorého sa zlievajú kolóny nákladných vozidiel prichádzajúce z hraničného priechodu Slovenské Nové Mesto a Milhosť, stojí približne 1 000 kamiónov v takmer 30-kilometrovej kolóne,“ vysvetlila Ivanová.

Maďarsko obmedzilo vstup pre kamióny

Dodala, že Maďarsko z tohto dôvodu obmedzilo vstup kamiónov smerujúcich na Ukrajinu, čo má za následok tvorbu kolón na oboch hraničných priechodoch, teda aj zo Slovenska do Maďarska. Hovorkyňa tiež uviedla, že na zjazde z diaľnice D1 stojí v kolóne v jednom jazdnom pruhu za sebou viac než 190 kamiónov.

„V smere od Petroviec nad Laborcom je pred Michalovcami odstavených viac ako 100 kamiónov. Kruhový objazd Hriadky je prejazdný bez obmedzení. Na ceste R4 je momentálne odstavených viac ako 130 kamiónov a v Slovenskom Novom Mesto stojí na území Slovenskej republiky takmer 20 kamiónov,“ vymenúva Ivanová.

Zaistenie plynulosti dopravy

Doplnila, že na slovenských hraničných priechodoch, ktorých sa situácia týka, teda Milhosť, Vyšné Nemecké a Slovenské Nové Mesto, púšťajú kamióny priebežne, v závislosti od situácie na hraničných priechodoch Záhon a Vyšné Nemecké. Policajti sú podľa Ivanovej na miestach, kde sú kamióny odstavované. Polícia situáciu monitoruje a nákladné vozidlá priebežne púšťa k hraničným priechodom.

Polícia už počas novembra prijala opatrenia na zaistenie plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky, a na bezpečné radenie kamiónov prichádzajúcich k hraničnému priechodu Vyšné Nemecké. Dôvodom na zavedenie opatrení bol výrazný nárast počtu nákladných vozidiel a následné tvorenie kolón v smere na Ukrajinu, ktoré sa utvorili okolo hraničného priechodu i v blízkych obciach.

Povolenky na prepravu

„Polícia na území Košického kraja je a aj bude pripravená dohliadať na dodržiavanie verejného poriadku, naďalej sa bude snažiť zabezpečiť čo najplynulejší priebeh, aby sa kolóny a dopravné obmedzenia dotkli obyvateľov v čo najmenšej miere, samozrejme, ak to bude potrebné, je pripravená prijať aj ďalšie nevyhnutné opatrenia,“ uzavreli policajti.

Kolóny kamiónov na východnej hranici sa tvoria v dôsledku protestnej blokády poľsko-ukrajinských hraničných priechodov poľskými dopravcami. Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) plánuje protestne blokovať hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod od piatka (1. 12.) od 15:00 h do odvolania.

Chce, aby Brusel opäť zaviedol pre ukrajinské vozidlá povolenky na prepravy. Argumentuje tým, že európske spoločnosti im v súčasnosti nevedia konkurovať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lenka Ivanová
Firmy a inštitúcie Polícia Slovenskej republikyUNAS Únia autodopravcov Slovenska