V tatranskom a spišskom regióne sa zavedie taktový režim, dopravu posilní aj nová zelená linka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SAD Poprad

Cestujúcich v tatranskom a spišskom regióne čaká už od nedele 12. decembra veľká zmena v cestovných poriadkoch prímestskej autobusovej dopravy. Na viacerých linkách bude zavedený taktový režim a spoje budú posilnené.

Ako pre médiá vysvetlil Róbert Nagy, vedúci organizácie dopravy SAD Poprad, pôjde o rozšírenie spojov zhruba na úrovni 266-tisíc kilometrov ročne. Posilnené budú podľa jeho slov na hlavných ťahoch predovšetkým v tatranskej oblasti, ako aj v oblasti Zamaguria, Spišskej Starej Vsi a Červeného Kláštora, a to počas pracovných dní aj víkendov.

Trojmiestne čísla na linkách

Ďalšie princípy zmeny v rámci autobusovej dopravy spočívajú podľa Nagyho v jednoduchosti a vytvorení taktového intervalu. „Chceme, aby ľudia nemuseli mať dve vysoké školy na to, aby, keď sa pozrú na cestovný poriadok, riešili množstvo vysvetliviek a značiek, ale aby vedeli, že napríklad v každú hodinu v 40. minúte ide autobus do Smokovca,“ uviedol.

Zároveň každú linku po novom označili trojmiestnym číslom, ktoré bude znázornené aj na elektronickej tabuli. „Ak som obyvateľ Gánoviec, nemusím si hľadať po autobusovej stanici svoj spoj, ale viem, že autobus s číslom 822 je ten, ktorý tam chodí. Je to podobné ako v mestskej hromadnej doprave,“ dodal vedúci organizácie dopravy.

Súčasťou zmien je aj optimalizácia jazdných dôb na všetkých linkách, čo znamená zvýšenie cestovnej rýchlosti. Všetky zastávky s výnimkou väčších prestupných miest už budú fungovať ako zastávky na znamenie, aby autobusy nemuseli bezdôvodne spomaľovať a zastavovať. Viaceré linky budú tiež nadväzovať aj na príchod vlakov či električky.

Nová zelená linka

Cieľom zmien bolo aj to, aby sa znížil počet cestujúcich individuálnou automobilovou dopravou, predovšetkým vo Vysokých Tatrách. Novinkou je autobusová linka, ktorá bude prechádzať kompletne celými Tatrami od západu po východ, z obce Lendak až na Štrbské Pleso. Pôjde o zelenú linku 803.

Taktový systém dopravy má zvýšiť kvalitu dopravných služieb a cestujúcim výrazne uľahčiť orientáciu v dopravnom systéme. „Zmeny reflektujú aktuálne potreby regiónov, ich obyvateľov aj návštevníkov, preto upravujeme a posilňujeme dopravu tam, kde vieme, že sú autobusy využívané,“ doplnila riaditeľka dopravnej spoločnosti Marianna Krajčová Gočová.

Cestovné poriadky budú zverejnené aj na internetovej stránke dopravcu. Verejnosť môže zároveň využiť aj informačnú linku či kontaktný formulár.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marianna Krajčová GočováRóbert Nagy
Firmy a inštitúcie SAD Poprad