Výstavba košickej R2 napreduje na mostoch a iných objektoch, jej dokončenie sa však môže predĺžiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
R2
Na košickej R2 naplno pokračujú stavebné práce. Foto: Národná diaľničná spoločnosť, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Práce na stavbe druhého úseku rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany v dĺžke vyše 14 kilometrov pokračujú naplno na mostoch, trase, múroch aj kanalizácii.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) v piatok zároveň informovala, že ku koncu sa blíži aj archeologický prieskum, ktorý má momentálne už iba formu dohľadu archeológa nad vykonávanými zemnými prácami.

Stavebné práce na mostoch

Čo sa týka mostov budúcej košickej R2-ky, momentálne prebiehajú práce na debnení, armovaní a betonáži základov a driekov pilierov. Takisto pokračuje budovanie opôr, stien a krídiel na mostných objektoch,“ uviedla hovorkyňa diaľničiarov Eva Žgravčáková. Okrem toho pokračuje príprava podložia pre podpernú konštrukciu a skúšky zhutnenia na jednom z mostných objektov.

Na trase samotnej rýchlostnej cesty sa realizujú sanačné vrstvy, prebieha svahovanie a frézovanie v časti násypu a realizácia monolitického žľabu. Takisto sa budujú násypy, odkopáva sa zárez a prebiehajú aj práce okolo realizácie múrov,“ dodala Žgravčáková.

Najbližšie mesiace sa podľa nej práce sústredia hlavne na budovanie mostných objektov, násypových telies, kanalizácie rýchlostnej cesty a iných dôležitých objektov stavby.

Cena vzrástla o 5 miliónov

Súčasťou stavby časti juhovýchodného košického obchvatu na R2 bude 13 mostov a viac ako 7 kilometrov protihlukových stien. Zhotoviteľom je spoločnosť Eurovia SK z Košíc, zmluvu o dielo uzavrela s NDS v marci 2022.

Vysúťažená zmluvná cena prác 132,6 milióna eur vzrástla zatiaľ o viac ako 5 miliónov eur na takmer 138 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Vyplýva to z údajov v Centrálnom registri zmlúv.

Výstavba sa predĺži

Pôvodne plánovaná trojročná lehota výstavby do marca 2025 sa môže predlžiť o viac ako päť mesiacov. Počíta s tým pokyn na zmenu zverejnený v centrálnom registri zmlúv, zmena súvisí s prácami navyše pre zväčšený a rozšírený rozsah záchranného archeologického výskumu na trase stavby R2.

Trasa úseku R2 sa začína v križovatke Košice, Juh s napojením na už postavenú R4 Košice – Milhosť s dĺžkou vyše 14 kilometrov, na úseku bude aj križovatka Krásna a skončí križovatkou Hrašovík s napojením na sprevádzkovaný úsek diaľnice D1 Budimír – Bidovce v dĺžke 15,5 kilometra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie Eurovia SKNDS Národná diaľničná spoločnosť