Za kritikou zrušenia súťaže na R2 pri Košiciach nie sú politické tlaky, tvrdí minister dopravy Doležal

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Doležal
Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) odmieta akékoľvek politické tlaky z dôvodu, že vlani v decembri kritizoval rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) o zrušení súťaže na výstavbu rýchlostnej cesty R2 pri Košiciach.

Predsedovi úradu Miroslavovi Hlivákovi odkázal, že si netreba zamieňať poukazovanie na neodbornosť a úradnícku nadprácu s domnelým útokom na nezávislosť úradu.

Obchvat nebude pre dve slová

„Podstatné je, že kvôli dvom chýbajúcim slovám Košice nebudú mať obchvat. Päť mesiacov pred vyhlásením tejto súťaže Úrad pre verejné obstarávanie s tým istým predsedom kontroloval súťaž na R2 Kriváň – Mýtna, kde mu dve slovíčka nechýbali,” zareagoval v pondelok Doležal na Hliváka, ktorý sa predpoludním ohradil voči vyjadreniam ministra voči úradu.

Úsek Kriváň – Mýtna je vo výstavbe, v prípade zrušenia súťaže na úsek pri Košiciach podľa ministra obyvatelia tohto mesta najbližších šesť rokov obchvat mať nebudú.

„Pán predseda, toto nie je osobné, toto nie je útok na nezávislý úrad. Ako minister som si dovolil spochybniť rozhodnutie úradu, pretože disponujeme štyrmi odbornými posudkami , ktoré nám dávajú za pravdu,” uviedol minister dopravy.

Úrad si podľa neho nedal vypracovať odborný posudok a napriek tomu, že má desiatky právnikov, dal si vypracovať externé právne posúdenie, ktoré mu dalo za pravdu, že jeho postup je správny.

Mali žiadať o odborné stanovisko

„Ale toto nie je otázka právna, toto je otázka odborná. Pri všetkej úcte k pracovníkom na úrade oni nie sú stavbári a úrad sa mal v tejto veci obrátiť na externého odborníka a žiadať ho o odborné stanovisko,” tvrdí Doležal.

Myslí si, že úrad nemusí súťaž na košický obchvat zrušiť, pričom aj po zarátaní možných korekcií európskych zdrojov na túto stavbu bude jej výsledná cena nižšia ako v prípade zrušenia tendra a vyhlásenia nového.

Minister tým narážal na rast cien stavebných materiálov. Pripomenul, že nikto z účastníkov v súťaži sa neodvolal.

Za posledných päť rokov nikto z účastníkov žiadnej súťaže Národnej diaľničnej spoločnosti nepredložil žiadny ekvivalent k stavebným štandardom FIDIC-u. Chýbajúce slová „alebo ekvivalent” majú byť dôvodom zrušenia súťaže.

Hlivák sa voči útokom ohradil

Predseda ÚVO sa predtým ohradil proti útokom ministra dopravy na úrad v súvislosti s rozhodnutím o zrušení súťaže na výstavbu R2 pri Košiciach.

Viaceré výroky šéfa rezortu dopravy z decembra minulého roka označil za arogantné, zavádzajúce a nepravdivé.

Podľa Hliváka nie sú pravdivé tvrdenia ministra dopravy o tom, že neexistuje ekvivalent k štandardom FIDIC, ani to, že prvostupňové rozhodnutie úradu v uvedenej súťaži je protizákonné, mimo aplikačnú prax a že ide o šikanovanie úradníkov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DoležalMiroslav Hlivák
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRÚVO Úrad pre verejné obstarávanie