Za ubytovanie odídencov z Ukrajiny išli z rozpočtu ministerstva dopravy desiatky miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na Ukrajine, utečenci
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo dopravy SR vyplatilo domácim poskytovateľom za ubytovanie odídencov z vojnou postihnutej Ukrajiny doteraz príspevok vo výške takmer 73 miliónov eur.

Vyplácanie ubytovateľom

Z toho v roku 2022 približne 15 miliónov eur a v minulom roku vyše 57 miliónov eur. Aspoň jeden návrh zmluvy na ubytovací príspevok predložilo doposiaľ 1 200 ubytovateľov.

Ministerstvo dopravy o tom informovalo v súvislosti s dva roky trvajúcou ruskou ozbrojenou agresiou na Ukrajine, v dôsledku ktorej od nášho východného suseda odišli do zahraničia milióny obyvateľov.

„Ministerstvo dopravy neposkytuje žiadne príspevky, dotácie ani iné formy pomoci priamo odídencom z Ukrajiny. Príspevok za ubytovanie vyplácame ubytovateľom, ktorí svoje ubytovacie kapacity krátkodobo, respektíve strednodobo poskytujú odídencom,“ uviedla pre agentúru SITA rezortná hovorkyňa Petra Poláčiková.

Žiadosti o poskytnutie príspevku

Počet ubytovaných odídencov je podľa nej rôzny, ministerstvo ich pre svoje potreby monitoruje vždy v čase poskytovania príspevku podľa niektorého z nariadení vlády.

„Za obdobie poskytovaného ubytovania od júla do decembra 2023 evidujeme 567 doručených zmlúv a 536 z nich zverejnených v centrálnom registri zmlúv. V tomto období poskytli ubytovatelia nocľah asi 14 900 odídencom,“ priblížila Poláčiková.

Predkladať svoje žiadosti o poskytnutie príspevku za ubytovanie Ukrajincov v druhom polroku minulého roka môžu ešte do 28. februára.

„Pokiaľ ide o dĺžku pobytu, aj tá je veľmi rôzna, keďže evidujeme odídencov, ktorí sú v zariadeniach niekoľko dní a zároveň odídencov, ktorí sú v zariadeniach niekoľko mesiacov. Pomer osôb nad 15 rokov a do 15 rokov bol v prvom období po vypuknutí konfliktu približne 60:40, aktuálne je za obdobie do decembra 2023 85:15,“ ozrejmila hovorkyňa.

Výška príspevku

Ubytovací príspevok mal do konca minulého roka výšku najviac 24,20 eura na osobu a noc nad 15 rokov a 12,10 eura za dieťa do tohto veku. Po predĺžení poskytovania príspevku v mesiacoch január až marec tohto roka vláda na návrh ministerstva dopravy znížila maximálnu výšku príspevku na 12 eur za dospelého a 6 eur za dieťa do 15 rokov.

V tomto prípade môžu ubytovatelia predkladať žiadosti o príspevok po skončení tohto obdobia, za ktoré sa poskytuje, čiže od apríla do júna tohto roka.

Klesajúci záujem

Vláda 22. februára rozhodla o zjednotení sumy tohto príspevku od 1. marca na 6 eur za noc na osobu bez rozdielu veku. Ministerstvo dopravy tým chce motivovať odídencov začleniť sa do bežného života a zároveň reaguje na klesajúci záujem poskytovateľov ubytovania.

„Z pôvodných viac ako 700 ubytovateľov máme už zmluvy len s menej ako 500,“ podotkla Petra Poláčiková.

V prípade, že náklady na nocľah sú v ubytovacom zariadení vyššie, môže si odídenec rozdiel doplatiť. Nárok na príspevok majú fyzické alebo právnické osoby poskytujúce ubytovanie v ubytovacom zariadení podľa zákona o živnostenskom podnikaní.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Petra Poláčiková
Firmy a inštitúcie Ministerstvo dopravy SR