Zamestnávatelia odmietajú blokovanie ciest ako formu protestu, páchajú sa tým hospodárske škody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PROTEST: Autodopravcov za zníženie ceny PHM
Kamión dočasne blokuje prejazd na Rožňavskej ulici v Bratislave počas protestu Únie autodopravcov Slovenska (UNAS), Bratislava, 14. február 2022. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) je otvorene proti masívnej blokácii ciest a jednotlivých hraničných priechodov. Reagovala tak v stredu na sériu pokračujúcich protestných akcií autodopravcov.

Rozsiahle obmedzenia, vyvolané protestmi, podľa zamestnávateľov spôsobujú značné škody na celom logistickom reťazci, dodávkach tovaru a slovenskom hospodárstve.

Žiadajú systémové riešenia

„Postup konania, ku ktorému sa v týchto dňoch uchýlili viacerí autodopravcovia, nepovažujeme za správny, férový a ani efektívny. Každou ďalšou minútou rozsiahlych blokácií totiž páchajú na slovenskom hospodárstve rozsiahle škody,“ upozornil prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga.

„Dodávky v rámci logistického reťazca nestíhajú byť doručené na čas a dochádza k výrazným omeškaniam. Je preto logické, že tieto škody si následne budú poškodené podniky vymáhať,“ dodal.

Zamestnávatelia zdôraznili, že súčasný nepriaznivý stav spôsobený výrazným rastom cien nespochybňujú, avšak vyzývajú vládu, aby hľadala systémové a nie jednorazové ad hoc riešenia.

RÚZ poznamenala, že zvýšené ceny automaticky znamenajú aj vyššiu daň z pridanej hodnoty, a teda vyššie príjmy do štátneho rozpočtu.

Štát zhltne desiatky miliárd

Len pred dvoma rokmi boli podľa zamestnávateľov výdavky na chod verejnej správy vyčíslené na 40 mld. eur, v tomto roku je to už viac ako 49 mld. eur.

Veľký priestor pre úsporné opatrenia v mnohých výdavkoch štátu, a zároveň takmer 10 mld. eur navyše, je podľa RÚZ obrovský balík finančných zdrojov na riešenie vzniknutých problémov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Kiraľvarga
Firmy a inštitúcie RUZ Republiková únia zamestnávateľov