Zastupiteľstvo KSK schválilo nového riaditeľa správy ciest, Vladimír Žiarný sa plánuje zavŕtať do káuz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Žiarný
Vladimír Žiarný, nový generálny riaditeľ Správy ciest KSK, odpovedá na otázky poslancov. Foto: SITA/Katarína Lörincová.
Tento článok pre vás načítala AI.

Zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja (KSK) schválilo nového generálneho riaditeľa Správy ciest KSK. Od 1. marca 2024 ním bude Vladimír Žiarný. Ten vzišiel z výberového konania, ktoré sa konalo v stredu 14. februára.

Pôvodne mali záujem o funkciu traja uchádzači, ktorí splnili kvalifikačné predpoklady, avšak jeden sa na výberové konanie nedostavil a ďalší neprešiel písomnou časťou výberového konania, a nemohol sa tak zúčastniť na ústnom vypočutí.

Pri hlasovaní bolo za 52 poslancov, proti nebol nik, dvaja sa zdržali.

Lajdákov nepotrebujeme

Poslanci sa Žiarneho v rámci diskusie pýtali rozličné otázky. Poslanec Miloš Ihnát sa Žiarneho pýtal i na otázky osobného charakteru, napríklad, či sa zúčastnil na oslavách, kde boli prítomné osoby z prostredia viacerých stavebných firiem.

Kto chce pracovať a kto sa chce vzdelávať, miesto bude mať. Chcel by som situáciu upokojiť, ale lajdákov nepotrebujeme. Či?,“ reagoval na otázku z pléna k tomu, čo bude so zamestnancami Správy ciest KSK.

Pri využívaní strojov v prenájme organizácie by chcel dosiahnuť prinajmenšom 50-percentnú vyťaženosť, zároveň ale zdôraznil, že považuje za potrebné dopriať zamestnancom, ktorí s nimi pracujú, čas na zaškolenie. Na margo káuz, ktorým Správa ciest KSK čelí, sa Žiarný vyjadril, že sa im plánuje postupne venovať. „Ja sa do toho zavŕtam, nebojte sa,“ avizoval.

Dočasné vedenie

Žiarný v rámci ústnej časti výberového konania uviedol, že je absolventom Stavebnej fakulty a odboru betónové konštrukcie a mosty Technickej univerzity v Košiciach. V minulosti pôsobil približne 12 rokov ako hlavný stavbyvedúci v Cestných stavbách Košice, neskôr pracoval na Ministerstve dopravy SR ako poradca ministra.

Pôsobil aj v Slovenskej správe ciest, v súčasnosti pracuje na oddelení dopravy KSK. Je i poslancom v mestskej časti Košice Sever a v ostatných parlamentných voľbách sa uchádzal o post v Národnej rade SR, kandidoval na jednej z posledných priečok kandidátnej listiny strany Hlas-SD.

Poslanci zastupiteľstva KSK vzali 23. novembra 2023 na vedomie vzdanie sa funkcie generálneho riaditeľa Správy ciest KSK Antona Trišča, a to na rokovaní krajského zastupiteľstva. Za hlasovalo 46 poslancov, jeden sa zdržal, nik nebol proti.

Trišč sa k danému dňu písomne vzdal funkcie, a teda pominuli dôvody na jeho odvolanie, ku ktorému bolo krajské zastupiteľstvo pôvodne zvolané. Organizáciu od novembra minulého roka viedlo dočasné vedenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton Trišč
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaKSK Košický samosprávny kraj (VÚC)MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNárodná rada SRSpráva ciest Košického samosprávneho kraja (KSK)SSC Slovenská správa ciestTechnická univerzita Košice