Násilné ovládnutie RTVS úzkou skupinkou ľudí je pre KDH poslednou kvapkou, pridáva sa k odvolávaniu Šimkovičovej (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
TB Kresťanskodemokratického hnutia
Tlačová beseda Kresťanskodemokratického hnutia: Odmietame násilné ovládnutie RTVS úzkou skupinkou ľudí. Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) odmieta účelové zmeny v RTVS, ktoré dnes schválila vláda. Označuje to za pokus o násilné ovládnutie Rozhlasu a televízie Slovenska úzkou skupinou ľudí. Pre hnutie je to posledná kvapka a pridá sa k odvolávaniu ministerku kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS).

Ministerka nemá podľa kresťanských demokratov čo hľadať na svojom poste.

„Vláda svojím zásahom do RTVS robí z tejto verejnej inštitúcie akoby tlačové oddelenie SNS a koalície. V postate chce RTVS sprivatizovať a odvolať tých, ktorý tomuto procesu prekážajú – a to je súčasné vedenie RTVS,“ povedal na tlačovej besede poslanec za KDH a člen výboru pre kultúru a médiá Jozef Hajko.

Získanie kontroly nad RTVS

Kresťanskí demokrati upozorňujú, že namiesto toho, aby sa vláda snažila inštitúciu zlepšiť, tak jej jediným cieľom je získanie kontroly nad RTVS a vymenenie terajšieho riaditeľa Ľuboša Machaja.

„Ak vláda pociťuje potrebu a chce zlepšiť situáciu v RTVS, nepotrebujeme ju rušiť a zriadiť nanovo, ale predložiť novelu, ktorá prostredie RTVS zlepší,” poukazuje Hajko. Podľa neho ide o zlomový krok pre RTVS.

„Zmeniť sa má všetko – vedenie, rada, ale aj pracovné zmluvy všetkých pracovníkov, pečiatky, všetko. Prečo má toto všetko nastať? Aby nové vedenie počúvalo vládu a konalo v jej záujme,“ hovorí Hajko.

Osobné útoky od koalície

Hajko tiež poukazuje na to, že zo strany predstaviteľov vládnej koalície stále pokračujú osobné útoky na vedenie či novinárov a zamestnancov RTVS. Pripomenul, že podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD) nazval novinárov z RTV „mediálnym hnojom“ a konkrétnych novinárov menoval aj predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Problémom je podľa Hajka aj zvyšovanie výdavkov na reklamu z pol percenta na päť percent vysielacieho času, čím sa veľmi vážne nabúrava verejnoprávnosť RTVS.

„Dostáva sa tým do súperenia s komerčnými televíziami o získavanie inzerentov, čo bude znamenať tlak na štruktúru vysielania. Ak chce niekto hovoriť o verejnoprávnosti, tak toto je práve spôsob, ako ju ohrozovať,“ poukazuje Hajko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef HajkoĽuboš BlahaĽuboš MachajMartina ŠimkovičováRobert Fico
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMK Ministerstvo kultúry SRSMER-SDSNS Slovenská národná strana